​Gdańsk szuka małżeństw, które wzięły ślub 44 lata temu. Zaprasza je na uroczysty koncert z okazji... Bursztynowych Godów. Tym mianem rok temu Światowa Rada Bursztynu okrzyknęła właśnie 44. rocznicę ślubu.

​Gdańsk szuka małżeństw, które wzięły ślub 44 lata temu. Zaprasza je na uroczysty koncert z okazji... Bursztynowych Godów. Tym mianem rok temu Światowa Rada Bursztynu okrzyknęła właśnie 44. rocznicę ślubu.
Zdj. ilustracyjne /Monika Kamińska /RMF FM

To będą pierwsze, zorganizowane, grupowe obchody Bursztynowych Godów. Odbędą się w budynku filharmonii na Ołowiance 28 czerwca, podczas obchodzonych w Gdańsku Światowych Dni Bursztynu. Na bursztynowe pary czekają dwuosobowe zaproszenia na koncert z okazji Światowych Dni Bursztynu. Każda para otrzyma specjalny dyplom potwierdzający Bursztynowe Gody, czyli 44-lecie zawarcia małżeństwa, oraz bursztynowy upominek - wyjaśnia Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.

Zgłosić mogą się pary mieszkające aktualnie w Gdańsku lub te, które w Gdańsku wzięły ślub. Nie wiadomo ile jest takich par, skala imprezy pozostaje więc zagadką. Oczywiście liczmy, że zainteresowanie będzie bardzo duże. W roku 1973 przysłowiowe "tak" powiedziało sobie 3830 par. Liczymy na to, że w tym roku, przynajmniej połowa tych par będzie pamiętała o swojej 44. rocznicy ślubu - mówi Grażyna Gorczyca, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Gdańsku. Dodaje, że choć to pierwszy raz to miasto już planuje cyklicznie obchodzić bursztynowe gody.

44. rocznicę wybrano nieprzypadkowo. Wiek bursztynu szacowany jest na ponad 40 milionów lat. Dlatego Rada zdecydowała się właśnie na tę rocznicę - mówi Schneider. Wstrzeliło się między 40. a 45. różnicę. Między rubinowymi godami a szafirowymi. Między szafirem a rubinem leży bursztyn - mówi Gorczyca.

Chętne pary zgłaszać się do gdańskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Można wysłać maila na adres usc@gdansk.gda.pl lub zadzwonić pod któryś, z tych numerów: 58 323 61 38, 52 323 61 51, 58 323 61 52, 58 323 61 53, 58 323 65 09.

***

Każdy kolejny rok małżeństwa ma swoją nazwę:

Pierwsza - papierowa

Druga - bawełniana

Trzecia - skórzana

Czwarta - kwiatowa lub owocowa

Piąta - drewniana

Szósta - cukrowa lub żelazna

Siódma - wełniana lub miedziana

Ósma - spiżowa, brązowa lub blaszana

Dziewiąta - gliniana lub generalska

Dziesiąta - cynowa lub aluminiowa

Jedenasta - stalowa

Dwunasta - płócienna, jedwabna lub lniana

Trzynasta - koronkowa

Czternasta - kości słoniowej

Piętnasta - kryształowa lub szklana

Dwudziesta - porcelanowa

Dwudziesta piąta - srebrna

Trzydziesta - perłowa

Trzydziesta piąta - koralowa

Czterdziesta - rubinowa

Czterdziesta piąta - szafirowa

Pięćdziesiąta - złota

Pięćdziesiąta piąta - szmaragdowa lub platynowa

Sześćdziesiąta - diamentowa

Sześćdziesiąta piąta - żelazna

Siedemdziesiąta - kamienna

Siedemdziesiąta piąta - brylantowa

Osiemdziesiąta - dębowa

(az)