Dokładnie o godz. 16 na autostradzie A1 zostały otwarte bramki opłat. Przejazdy będą darmowe we wszystkie sierpniowe weekendy od piątku od godz. 16, oraz od czwartku 14 sierpnia, do poniedziałku do godziny 1:30.

Gdańsk Transport Company (GTC) porozumiał się w tej sprawie z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. GTC, które jest koncesjonariuszem na A1, odpowiada za pobór opłat, przekazuje te środki Krajowemu Funduszowi Drogowemu.

"W piątki 8, 22 i 29 sierpnia (oraz w czwartek 14 sierpnia) szlabany na bramkach wjazdowych i zjazdowych zostaną otwarte od godziny 16.00, natomiast w niedzielę dnia 10, 17, 24 i 31 sierpnia o godzinie 23.59 zostaną zamknięte szlabany na bramkach wjazdowych.

Osoby wjeżdżające na autostradę po godzinie 23.59 w niedzielę 10, 17, 24 i 31 sierpnia będą pobierały bilety wjazdowe i jeśli dojadą do wybranych bramek zjazdowych przed ich zamknięciem w poniedziałek (11, 18, 25 sierpnia br oraz 1 września br.) do godziny 01.30 opuszczą autostradę bez uiszczania opłaty.

Uwaga!!! Kierowca, który pojawi się na zjeździe po godzinie 01.30 będzie zobowiązany do uiszczenia opłaty zgodnie z obowiązującym regulaminem tj. szczególnie w przypadku braku biletu do zapłaty za najdłuższy odcinek dla danego miejsca zjazdu" - to treść oficjalnego komunikatu na stronach internetowych GTC.

Podjęliśmy decyzję, aby zwolnić z opłat kierowców we wszystkie weekendy sierpniowe, które nam pozostały. Tu nie chodzi o zwolnienie z opłat, bo to jest nasza strata i trzeba będzie ją pokryć, ale chodzi o otwarcie bramek, co powinno zmniejszyć (...) korki i dzięki temu być może unikniemy takich tasiemcowych, wielogodzinnych korków- mówił w środę premier Donald Tusk.

Koniec remontów na A4

Ponadto rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki poinformował, że jeszcze w piątek mają się zakończyć prace remontowe i utrudnienia dla ruchu, które były jedną z przyczyn spowolnienia ruchu i korków na A4. Dodał, że w Opolskiem ostatnie prace remontowe zakończyły się wczesnym popołudniem i ostatni 12-kilometrowy fragment Dąbrówka - Prądy został już oddany do ruchu. Roboty prowadzone na wrocławskim odcinku A4 zostaną ukończone przed północą - zapewnił. Prace będą kontynuowane na kolejnych odcinkach w następnym tygodniu.

Dla kierowców przygotowano również usprawnienia na punktach poboru opłat (PPO). Na punktach Karwiany i Żernica podwojona zostanie ilość personelu (z 12 do 24 osób) wspomagającego kierowanie ruchem i dystrybucję biletów. Taka liczba pracowników wydających na wjeździe wydrukowane wcześniej bilety pozwoli zwiększyć dwukrotnie przepustowość z 340 do 640 pojazdów na godzinę na jeden pas - zapewnił Krynicki.

(j.)