Borys Budka został nowym szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Zastąpił na tym stanowisku Cezarego Tomczyka, który złożył rezygnację.

Borys Budka został nowym szefem klubu Koalicji Obywatelskiej. Zastąpił na tym stanowisku Cezarego Tomczyka, który złożył rezygnację.
Borys Budka /Tomasz Gzell /PAP

Z satysfakcją przyjąłem decyzję bez jednego głosu sprzeciwu o zmianie - powiedział  lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk po zakończeniu obrad klubu.

Były premier stwierdził, że przewiduje też bliską współpracę z Cezarym Tomczykiem, który we wrześniu ma zostać jednym z wiceprzewodniczących, odpowiedzialnym za kampanię wyborczą i prace sztabowe.

To jest dla mnie ważne, ponieważ ten mój powrót to nie jest łatwa sprawa. To wymagało odpowiednich zmian i ustaleń i spotkało się to z pełnym zrozumieniem w Platformie - zaznaczył lider PO.

Tusk zapowiedział też dalsze zmiany we władzach klubu i partii, gdzie miałoby się znaleźć więcej kobiet niż obecnie. Oczekuję od nowego przewodniczącego i pomogę mu także w tej sprawie w sensie politycznym, żeby znowu w ciałach przedstawicielskich klubu i Platformy obowiązywał parytet - powiedział.

Choć obecność była obowiązkowa, część posłów nie wzięła udziału w posiedzeniu. Nie było m.in. liderki Inicjatywy Polskiej Barbary Nowackiej, która wcześniej nie ukrywała swojego wsparcia dla Tomczyka. Nie było też innych bliskich współpracowników Rafała Trzaskowskiego - Sławomira Nitrasa i Aleksandry Gajewskiej. Borys Budka wyjaśnił, że Nitras jest po operacji i jest usprawiedliwiony.

Budka: Przyjdzie mi spełnić ważną deklarację Tuska

Kiedy konstruowaliśmy cały ten proces, zmierzający do powrotu Donalda Tuska, jednym z jego warunków w stosunku do mnie było to, bym z powrotem był odpowiedzialny za parlament i zajął się tym jako wiceprzewodniczący partii, stąd dzisiejsze zmiany - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu klubu Borys Budka. Teraz jako nowemu szefowi klubu przyjdzie mi spełnić bardzo ważną deklarację Donalda Tuska, to znaczy doprowadzenia we władzach do odpowiedniego parytetu płci, bo Donald Tusk na to zwraca na to bardzo duża uwagę - dodał.

Przed nami wiele wyzwań, dobra praca w parlamencie to również jeden z elementów przyszłego sukcesu, jestem przekonany, że wspólnie z tak wspaniałą drużyną Koalicji Obywatelskiej będziemy w stanie w parlamencie dużo zrobić - podkreślał Budka. 

Budka kierował już klubem KO

Borys Budka kierował już w tej kadencji klubem parlamentarnym Koalicji Obywatelskiej. Po raz pierwszy wybrany na tę funkcję wybrany został tuż po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Rok później, już jako szef Platformy zrezygnował i nowym przewodniczącym klubu został Cezary Tomczyk, który w wyborach na to stanowisko pokonał posłankę Urszulę Augustyn.