Były minister rządu Tony’ego Blaira Robin Cook był pierwszy świadkiem, który wystąpił przed parlamentarną komisją ds. zagranicznych, badającą, czy doniesienia rządu o zagrożeniu ze strony Husajna nie były wyolbrzymione. Według niego przed wojną w Iraku premier nie przedstawił opinii publicznej pełnego obrazu sytuacji.

Były minister rządu Tony'ego Blaira Robin Cook powtórzył przed komisją Izby Gmin zarzut, że brytyjski premier przesadzał, przedstawiając opinii publicznej zagrożenie, jakie niesie reżim Saddama Husajna. Cook zaznaczył, że nie wątpi w dobre intencje Blaira, ale jego wątpliwości budzi postawa i szczerość innych osób, zaangażowanych w przygotowania do wojny. Jego zdaniem dane wywiadowcze przedstawiano wybiórczo, tak, by stawały się one argumentem za uderzeniem na Saddama, nie zaś podstawą dyskusji, czy przedsięwziąć atak, czy nie.

Dawnego szefa skrytykowała też Clare Short, która również była ministrem w brytyjskim rządzie. Pani Short użyła mocniejszych słów, oskarżając Blaira o serię półprawd i przesadzonych informacji. W jej opinii decyzja o wojnie i udziale w niej Brytyjczyków zapadła wiele miesięcy przed jej wybuchem.

Sprawą, która budzi najwięcej emocji, są domniemane irackie arsenały broni masowego rażenia. Dane wywiadowcze opublikowane przed konfliktem mówiły, że Saddam może użyć broni biologicznej albo chemicznej w ciągu 45 minut. Taka informacja znalazła się w przedstawionym w parlamencie dossier na temat Iraku. Tymczasem broni masowego rażenia nie znaleziono w Iraku do dziś.

Premier Blair i odpowiadający za jego kontakt z mediami Alastair Campbell nie zgodzili się stanąć przed komisją, która obraduje jawnie i publikuje raporty z posiedzeń. Być może zgodzą się za to na przesłuchanie przed komisją ds. służb specjalnych, zajmującą się tą samą sprawą, jednak przy drzwiach zamkniętych.

Robin Cook ustąpił ze stanowiska w rządzie w marcu, jeszcze przed wybuchem wojny, uważał bowiem, że Wielka Brytania i USA źle postępują, nie czekając na decyzję ONZ w sprawie Iraku. Clare Short opuściła gabinet w maju, już po wojnie, zarzucając Blairowi, że ONZ ma zbyt mały udział w odbudowie Iraku.

23:15