Komisja śledcza ds. VAT zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra finansów Jaska Rostowskiego oraz byłych wiceministrów finansów: Andrzeja Parafianowicza, Macieja Grabowskiego i Jacka Kapicę. Wniosek, który w tej sprawie złożył przewodniczący komisji Marcin Horała (PiS) został przyjęty stosunkiem głosów pięć do dwóch.

Przed głosowaniem Marcin Horała stwierdził, że podejrzenie dotyczy "wytworzenia sytuacji, gdy jednocześnie zniesiono obowiązek składania zabezpieczeń w procedurach importowych i uproszczonych, a Polska nie przystąpiła wówczas do sieci Eurofisk".

Zbigniew Konwiński (PO-KO) tłumaczył przed głosowaniem, że w zawiadomieniu brak jest kwoty uszczuplenia, brak wskazanych przepisów, które zostały złamane, a jest ono oparte na pojedynczych pismach urzędników MF, w których wyrażali swoje wątpliwości. Komisja uznaje, że jak wiceminister nie posłuchał urzędnika, to popełnił przestępstwo - stwierdził. Poseł zaznaczył jednocześnie, że nie było obowiązku i terminu przystąpienia do Eurofisk. Jak dodał, jeżeli Rostowskiemu zarzuca się zaniechanie przystąpienia do Eurofisk, to analogiczny zarzut może być stawiany w przyszłości rządowi PiS za nieprzystąpienie do prokuratury europejskiej, która ma się zajmować także przestępstwami finansowymi.

W odpowiedzi Marcin Horała nazwał argumenty Zbigniewa Konwińskiego manipulacją polegającą na tym, że "z zawiadomienia zawierającego zespół współgrających działań, które razem prowadziły do określonego efektu" wyciąga się jedno działanie, które samo w sobie nie było przestępstwem. Ale było niezbędne do osiągnięcia końcowego efektu - dodał.

Komisja odrzuciła natomiast wnioski Zbigniewa Konwińskiego o przesłuchanie byłego szefa CBA, a dziś ministra-koordynatora służb specjalnych i wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego, oraz premiera Mateusza Morawieckiego.