Liczba policjantów zwiększy się do 110 tysięcy. Jak dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada, szefostwo formacji już przygotowuje się do tych zmian, które mają zostać wprowadzone po ostatnich rozmowach z resortem spraw wewnętrznych i administracji. Szczegóły omawiano podczas tegorocznej odprawy kadry kierowniczej.

Jak informuje Krzysztof Zasada, najprawdopodobniej od przyszłego roku przez cztery lata liczba policjantów ma wzrastać o ponad tysiąc rocznie. W sumie przybędzie prawie 7 tysięcy etatów.

Zwiększenie liczebności to w sumie koszt mniej więcej pół miliarda złotych.

Co ciekawe, ten rok, jeśli chodzi o zatrudnienie w policji, jest wyjątkowy. Obecnie formacja liczy aż 99,3 tys. funkcjonariuszy. Pierwszy raz od dłuższego czasu więcej osób przyszło do służby, niż z niej odeszło.

To między innymi efekt tzw. dziadkowego, czyli wysokiego dodatku dla policjantów z najwyższym stażem, których te pieniądze - nawet 2,5 tys. zł miesięcznie - zatrzymują w służbie.

Krzysztof Zasada dowiedział się też, że w Lublinie powstanie szósta policyjna szkoła, która ma prowadzić kursy podstawowe i specjalistyczne.

Opracowanie: