Specjalny balon widokowy znów zawiśnie nad Krakowem. Już od czerwca będzie można z jego podkładu zobaczyć miasto z wysokości 300 metrów nad ziemią. Nie będzie to jednak wyłącznie atrakcja turystyczna - na gondoli balonu zostanie bowiem zainstalowana stacja pomiarowa, która sprawdzi jakość powietrza.

Balon - po prawie czterech latach przerwy - wraca na bulwary wiślane w nowym wydaniu. Pierwsze loty widokowe odbędą się jeszcze przed wakacjami.

W 2015 roku atrakcja zniknęła ze względu na nowy plan zagospodarowania. Miejsce, w którym wzbijał się w niebo znajdowało się było w tzw. przedpolach widokowych. Teraz baon będzie stał przy samym Hotelu Forum. Zmieni się nie tylko jego wygląd, ale także jego funkcje.

Na gondoli balonu zostanie zainstalowana stacja pomiarowa, która będzie dokonywać pomiaru m.in. cząstek zawieszonych. Na powłoce balonu będą takie piktogramy w kolorze chmurek, które będą zmieniać kolor w zależności od zanieczyszczenia. Im bardziej zanieczyszczone będzie powietrze, tym bardziej czerwone będą symbole na balonie - powiedział reporterowi RMF FM organizator instalacji Marek Kufel.

Wciąż z pokładu balonu będzie można zobaczyć stare miasto i jego dawną zabudowę. Od czerwca turyści będą mieli do wyboru loty turystyczne na 150 metrów oraz dodatkowe loty badawcze na 300 m. Dla dzieci i młodzieży przewidziano zorganizowanie specjalnych warsztatów edukacyjnych.

Balon pozostanie na bulwarach wiślanych do połowy 2020 roku.