Na Śląsku otwarto kolejny odcinek autostrady A1. Droga prowadzi w stronę granicy z Czechami i ma niespełna 20 kilometrów. Kierowcy mogą jednak pokonać zaledwie połowę tej trasy. Pozostałą część muszą objeżdżać lokalnymi drogami.

Autostrada między Świerklanami a granicą z Czechami jest gotowa - poza jednym fragmentem. Chodzi o wiadukt w miejscowości Mszana. Inspektor budowlany najpierw ze względów bezpieczeństwa wstrzymał tam prace, a potem nakazał poprawienie wiaduktu.

Ze strony czeskiej cała autostrada jest już gotowa, dlatego po polskiej stronie postanowiono otworzyć część trasy, a miejsce, gdzie znajduje się niedokończony wiadukt, kierowcy muszą objeżdżać lokalnymi drogami. Objazdy wyznaczono wojewódzkimi drogami 930 i 933. Niestety - nie mogą tamtędy jeździć ciężarówki. Droga jest dostępna tylko dla pojazdów o ciężarze całkowitym do 3,5 tony.

Na objazdowej trasie jest m.in. Mszana. Mieszkańcy już narzekają na duży ruch, hałas, brak ekranów dźwiękochłonnych i prowizorycznie naprawione boczne drogi. Z rana jest taki ruch, że nie można spać - usłyszał nasz reporter. Ludzie skarżą się także na "skutki uboczne" powstania autostrady. Drogę dźwignęli 1,5 metra do góry. Jak przyjdzie duży deszcz, mam w piwnicy wodę. Zatapia mnie - powiedział naszemu reporterowi jeden z okolicznych mieszkańców.

Prace na wiadukcie mają się zakończyć latem przyszłego roku. Wtedy też ma być gotowy cały odcinek autostrady po polskiej stronie, prowadzący od czeskiej granicy, aż do Pyrzowic.

Justyna Satora