Prorektor ds. kształcenia i prorektor ds. naukowych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zatrzymani przez CBA razem z 5 innymi pracownikami tej uczelni.

Według funkcjonariuszy zatrzymani mogą odpowiadać za przestępstwa korupcyjne. Jak twierdzą agenci CBA, pobierali oni z uczelni pieniądze za fikcyjne zlecenia.

Rano w środę trwały przeszukania na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz w mieszkaniach zatrzymanych.

Agenci CBA od dłuższego czasu przyglądali się działaniom kilkorga pracowników uczelni. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że w latach 2014-2015 zatrzymani pracownicy naukowi - wśród nich doktorzy i profesorowie - mieli przyjmować wynagrodzenia z uczelni za zlecenia, których w rzeczywistości nie wykonali.

Chodzi o różnego rodzaju opracowania, analizy i szeroko pojęte prace naukowe. Zatrzymani mają zostać przewiezieni do mazowieckiego Wydziału Prokuratury Krajowej.

Fikcyjne umowy, prawdziwe pieniądze

Śledztwo prowadzone jest od jesieni 2015 r. w Białymstoku przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Mechanizm oszustw przestępstwa polegał na tym, że na szkodę uczelni wyłudzano pieniądze z tytułu wynagrodzeń za wykonanie prac w ramach umów cywilno-prawnych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane - informowała wcześniej prokuratura.

Do wyłudzeń miało dochodzić w 2014 i 2015 r., a w projektach badawczych. Umowy miały łącznie opiewać na kwoty od 15 tys. do 141 tys. zł - wynikało z zarzutów postawionych wcześniej zatrzymanym przez CBA.

Jak na razie prokuratura postawiła zarzuty m.in. byłemu rektorowi Wojskowej Akademii Technicznej, szefowi jednej z katedr uczelni. Wśród wcześniej zatrzymanych byli też m.in. dyrektor Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej (WIML), kierownik Działu Informatyki WAT i b. minister zdrowia Mariusz Ł. który pracował jako dyrektor Centrum Inżynierii Biomedycznej WAT. Prokuratura nie wnosiła o areszt, zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe, a w kilku przypadkach również zawieszenie w czynnościach służbowych.

Delegatura CBA w Białymstoku prowadzi także pod nadzorem Wydziału ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie inne śledztwo dotyczące nieprawidłowości w działalności WAT przy projektach i umowach, gdzie osobami podejrzanymi w sprawie są m.in. byli i obecni żołnierze zawodowi.

(ug)