Zmowa cenowa przy przetargach dla Komendy Głównej Policji. Jak ustalili reporterzy śledczy RMF FM, od pół roku nie działa internetowy system sprawdzania danych w terenie, a kontrole policyjne trwają nawet po kilkadziesiąt minut. Komenda unieważniła bowiem trzy przetargi na zakup kart SIM do terminali mobilnych. Okazało się, że nieuczciwe firmy zawyżyły ofertę dziesięciokrotnie i chciały zarobić na zmowie 7 milionów złotych. Sprawa trafiła do prokuratury.

Policjanci, zatrzymując kogokolwiek do kontroli, aby sprawdzić dane, muszą teraz korzystać z radia. Nie ma bowiem internetowego połączenia z bazami danych. To zdecydowanie wydłuża czas takiego sprawdzenia. Przykładowo, gdy zostaniemy zatrzymani do kontroli drogowej, to zamiast kliku minut, może ona trwać nawet kilkadziesiąt minut. Oznacza to dłuższy postój.

Przekręt na 7 milionów

W sumie zwycięzcy unieważnionych postępowań zażyczyli sobie za ponad 15 tysięcy kart i transmisje danych prawie 8 milionów złotych. Okazało się, że policja kupując karty SIM w hurcie zapłaciłaby więcej niż klient detaliczny. 

Komenda Główna przeprowadziła już kolejny przetarg i okazało się, że wygrał oferent proponujący tym razem dziesięciokrotnie niższą stawkę za usługi, czyli niecałe 750 tysięcy złotych. Większość mobilnych terminali policja ma uruchomić do końca maja.

Tajne śledztwo

Sprawę w wielkiej tajemnicy bada w tej chwili Prokuratura Apelacyjna w Warszawie. Materiały tajne zostały dołączone do śledztwa, w którym czterech właścicieli firm informatycznych ma już postawione zarzuty. Prokuratura od października zeszłego roku bada bowiem inny przetarg dla policji, który dotyczył mobilnych czytników linii papilarnych.

W nowej sprawie śledczy wzięli pod lupę właścicieli wszystkich firm startujących w unieważnionych przetargach. Prokuratorzy sprawdzą także, czy o zmowie cenowej wiedzieli również członkowie komisji przetargowej w KGP.

Co może mobilny terminal?

Dzięki mobilnym terminalom możliwe jest sprawdzenie i potwierdzenie informacji o osobach, pojazdach, dokumentach i rzeczach. Funkcjonariusze mają dostęp do następujących baz danych:

- PESEL "Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności"

- KSIP "Krajowy System Informacyjny Policji"

- SIS "System Informacji Schengen"

- Noe.NET "Centralna Baza Osób Pozbawionych Wolności"

- CEK "Centralna Ewidencja Kierowców"

- CEP "Centralna Ewidencja Pojazdów"

- ZSE " Zintegrowany System Ewidencyjny Komendy Głównej Straży Granicznej"

- REGON "Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej".

Policja ma mieć 15 556 takich mobilnych terminali. Według informacji naszych reporterów, do końca maja ma zacząć działać 14 tysięcy urządzeń, a w lipcu reszta.