Sprawa pedofilii jest pretekstem do tego, by zniszczyć w oczach wiernych autorytet biskupów - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. "Próbuje mi się zadać śmierć moralną. Śmierć medialną. Chodzi o podważenie autorytetu" - uważa metropolita przemyski. Deklaruje chęć spotkania z ofiarami księży pedofilów.

To pierwszy wywiad, jakiego jeden z najważniejszych polskich hierarchów udzielił po swych nagłaśnianych przez media kontrowersyjnych wypowiedziach na temat pedofilii.

W ostatnim ataku na mnie wykorzystano "lapsus" wyjęty z kontekstu, który zresztą natychmiast sprostowałem - jak widać bezskutecznie - podkreśla abp Michalik. Proszę wrócić do tej mojej nieszczęsnej wypowiedzi. Przecież ja od początku mówiłem  o tym, że pedofilia jest wielkim złem. Że trzeba na nią patrzeć jako na zło, które trzeba wszelkimi sposobami eliminować. Podkreślałem następnie potrzebę zaradzeniu złu przez szukanie przyczyn. Uważam, że w rozwiązaniu problemu pedofilii podstawowe znaczenie mają przyczyny. I dlatego o tym mówiłem na korytarzu, idąc na salę obrad, że trzeba zwrócić uwagę na rodzinę, że dziecko pozbawione rodziców, miłości w rodzinie jest już pokrzywdzone i często lgnie do innych i szuka tej miłości, łatwo je zły człowiek może wykorzystać - tłumaczy hierarcha.

Arcybiskup dodaje, że boli go to, iż dziennikarze okazali się agresywni i nieuczciwi wobec niego. Przecież jeśli ktoś zauważył to przejęzyczenie, to powinien natychmiast zapytać o to, jak to sformułowanie rozumiem - dodaje.

Arcybiskup wzywa też wierzących, żeby nie byli obywatelami pasywnymi. Trzeba pomagać ratować zdrowe myślenie - mówi. I wskazuje, jak dzięki przypominaniu prawdy, iż życie zaczyna się od poczęcia, udało się doprowadzić do tego, by większość Polaków uznała aborcję za zło.

Mówi także, że nie boi się rozmowy z papieżem na temat pedofilii w polskim Kościele. Temat ten może zostać poruszony podczas przyszłorocznej wizyty ad limina, którą biskupi złożą w Watykanie w lutym. 

"Rzeczpospolita"

(mpw)