​4,5 miliarda dolarów ma nas kosztować zakup od Amerykanów rakietowych systemów Patriot - dowiedział się nieoficjalnie reporter RMF FM. Chodzi o pierwszą fazę wielkiego zakupu w ramach programu obrony powietrznej i przeciwrakietowej średniego zasięgu "Wisła".

Umowa z USA ma zostać podpisana do końca marca. Na razie polski rząd czeka na dokumenty od Amerykanów, potwierdzające ostatecznie wynegocjowane warunki.

Jak dowiedział się nasz dziennikarzy Krzysztof Zasada, cena za Patrioty została ustalona już na przełomie roku. Stało się to jeszcze przed wizytą nowego ministra obrony Mariusza Błaszczaka w USA, który był w Waszyngtonie w połowie stycznia.

Zgodnie z planami, w pierwszej fazie programu do Polski trafią dwie baterie Patriot z rakietami PAC-3 MSE oraz elementami systemu dowodzenia i łączności IBCS. Dostawy tego sprzętu mają nastąpić w latach 2021-2022.

Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak poinformował na Twitterze, że "uzyskaliśmy niższą cenę oraz przyspieszony termin dostawy systemu Patriot". Za sprzedaż uzbrojenia i sprzętu mieliśmy początkowo zapłacić 10,5 mld dolarów. 

(az)