Finlandia, która od 1 lipca objęła przewodnictwo w UE, zaostrza kurs w kwestii praworządności. W przyszłym tygodniu w czwartek 18 lipca podczas spotkania ministrów ds. europejskich jednym z tematów będzie praworządność w Polsce - dowiedziała się tego korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon.

Na dwóch ostatnich spotkaniach ministrów Polska nie była tematem. Rumunia, która zakończyła przewodnictwo w Unii, dosyć ostrożnie podchodziła do kwestii praworządności, bo sama była wytykana palcem.

Finlandia natomiast zdecydowała, żeby już na pierwszym spotkaniu ministrów ds. europejskich pod jej przewodnictwem Komisja Europejska przedstawiła informację nt. stanu praworządności w Polsce. Nowa prezydencja chce pokazać, że nie odpuszcza w kwestii praworządności - powiedział dziennikarce RMF FM jeden z dyplomatów. Jego zdaniem informacja, którą przedstawi KE, będzie dotyczyć sytuacji sędziów w Polsce oraz orzeczeń unijnego Trybunału Sprawiedliwości. We wrześniu odbędzie się prawdopodobnie natomiast wysłuchania w sprawie Węgier.

Jak powiedział Katarzynie Szymańskiej-Borginion jej rozmówca, Finlandia z pewnością będzie bardziej naciskać, ale na razie nie ma nowego pomysłu jak zakończyć rozpoczęta przeciwko Polsce i Węgrom procedury.

 

Opracowanie: