Msze, marsze, modlitewne czuwania. Mija 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. W wielu miejscach związane z nią uroczystości będą skromniejsze lub zostały przesunięte, bowiem rocznica wypada w Wielki Czwartek.

W Warszawie czuwanie modlitewne rozpocznie się w czwartek wieczorem na Placu Piłsudskiego. Zakończy je błogosławieństwo kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

Na Polach Lednickich (Wielkopolskie), przed pomnikiem papieża odbędzie się - trwające do godz. 21.37 - modlitewne czuwanie, zapłonie ognisko symbolizujące ogień Ducha Świętego i moc nauczania Św. Jana Pawła II.

W Białymstoku wierni wezmą udział w marszu modlitewnym. Po wieczornym nabożeństwie wyruszą z pochodniami i świecami na lotnisko Krywlany, gdzie w 1991 roku Jan Paweł II odprawił nabożeństwo dla kilkuset tysięcy wiernych. W minionych latach modlili się tam o rychłą beatyfikację i kanonizację papieża-Polaka. Teraz będą za kanonizację, która miała miejsce 27 kwietnia ub. roku, dziękować.

W samo południe na szczecińskich Jasnych Błoniach, gdzie Jan Paweł II odprawił mszę św. podczas pielgrzymki do ojczyzny 1987 r., zaplanowano modlitwę Anioł Pański. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II przypada w Wielki Czwartek i zachęcamy wiernych do przeżywania jej w innym charakterze; do udziału w modlitwie i adoracji - powiedział rzecznik kurii szczecińsko-kamieńskiej ks. Sławomir Zyga.

W Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach od czwartku będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Jan Paweł II - Papież Wolności". Autorem zdjęć jest Adam Bujak, który od lat 60. ubiegłego wieku fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył Janowi Pawłowi II w jego licznych pielgrzymkach.

Muzeum Częstochowskie przygotowuje spotkanie "Wątki częstochowskie w życiu Jana Pawła II", z recytacją poezji Karola Wojtyły oraz prezentacją pamiątek papieskich, w tym m.in. aktu nadania mu tytułu honorowego obywatela miasta Częstochowy w 1991 roku. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy zaplanowano wieczorem koncert, w czasie którego "Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

Na Opolszczyźnie rocznicę upamiętni m.in. doroczny Marsz Pamięci, którego uczestnicy w czwartek przejdą 13-kilometrową trasą Głubczyce-Gołuszowice-Równe-Dobieszów-Mokre Wieś. W tamtejszym kościele odbędzie się okolicznościowe nabożeństwo.

Biegową pielgrzymkę z Opola do Gdańska, trasą prowadzącą bocznymi drogami, zorganizował klub biegacza przy opolskiej parafii św. Jacka. Od Niedzieli Palmowej bierze w niej udział trzynaście osób. Biegną w sztafecie, zmieniając się co pewien czas, w sumie mają do pokonania 1250 km. Do Gdańska dotrą w czwartek.

Kraków, Franciszkańska 3

W Krakowie choć nie zaplanowano modlitewnego czuwania, niewykluczone że w czwartek wieczorem wierni pomodlą się pod "oknem papieskim" przy ul. Franciszkańskiej. Tam przez lata zbierali się zarówno podczas papieskich pielgrzymek, jak i w innych ważnych datach związanych z Janem Pawłem II.

W niektórych miastach, np. w Łodzi czy Wrocławiu, w ogóle nie ma obchodów związanych z rocznicą śmierci. Wynika to z założenia, że od momentu kanonizacji powinno się obchodzić rocznicę daty wyniesienia świętego na ołtarze. I na tej dacie się koncentrujemy - powiedział rzecznik wrocławskiej kurii ks. Rafał Kowalski. Zwracał też na to wielokrotnie uwagę m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Jak mówił, dla Kościoła ważniejsza jest kanonizacja papieża, czyli poświadczenie jego świętości, niż moment jego "świętego umierania". Żadnych oficjalnych uroczystości związanych z rocznicą śmierci Jana Pawła II nie zaplanowano w jego rodzinnych Wadowicach. W kościołach będą jedynie nawiązania podczas wieczornych mszy. 

(ug)