"Ryż, mąka, proszek, sok, odkurzacz. To dla pani Cecylii. Ona nie ma niczego" - mówią maluchy z krakowskiego przedszkola przy ulicy Pszczelnej, które włączyło się w akcję "Szlachetna Paczka". Ideą kampanii jest przekazywanie bezpośredniej materialnej pomocy rodzinom w potrzebie. W tym roku zorganizowano ją już po raz jedenasty.

W weekend otwarto magazyny, do których darczyńcy przywożą paczki, a wolontariusze zawożą je do rodzin. Jedna z nich trafi do pani Cecylii. Paczkę przygotowały "Pomysłowe przedszkolaki" z Krakowa.

Przez tydzień w holu placówki wystawione były tekturowe pudła, gdzie rodzice maluchów mogli zostawiać dary dla starszej, schorowanej samotnej kobiety. Zbiórkę zorganizowała pani Kinga wychowawczyni starszej grupy przedszkolaków i jednoczenie wolontariuszka "Stowarzyszenia WIOSNA".

Nawet nie przypuszczaliśmy, że akcja spotka się to z takim odzewem. Jeszcze w poniedziałek było niewiele produktów, ale już w piątek, gdy pakowaliśmy wspólnie z dziećmi podarki, produktów było naprawdę sporo. Okazało się, że mamy w sumie osiem dużych paczek, do tego kołdra, pościel, pralka, odkurzacz. Właściwie wszystko o co prosiła pani Cecylia - opowiada pani Kinga.

Tu ciasteczka i czekoladki, a tu proszek. Ja włożę mąkę. O, a ja mam ryż. Ja też. Dzieci z zaangażowaniem pakowały przyniesione prezenty w pudełka. Pani Kinga ozdobiła w świąteczny papier. To dla babci Cecylii. Bo ona nie ma niczego - tłumaczyła mała Julcia. Bo trzeba się dzielić - dodał Antoś. Jest mi smutno, bo ta pani jest samotna. A dlaczego ona jest sama? - dopytywał Mikołaj.

Wspólne przygotowywanie Szlachetnej Paczki to dobry czas, by porozmawiać z dziećmi o potrzebie dzielenia - przyznała pani Kinga. Wiem, że to zaowocuje w przyszłości.

Pani Cecylia dostanie także specjalny prezent od dzieci. Ręcznie wykonaną książeczkę. To rysunki maluchów.

"Szlachetna Paczka" to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy. Jej ideą jest przekazywanie bezpośredniej pomocy - by była ona skuteczna, konkretna i sensowna. Akcja ma też łączyć rodziny, darczyńców i wolontariuszy. Więcej o "Szlachetnej Paczce" i o tym, jak Ty możesz pomóc potrzebujący, dowiesz się tutaj!

W inicjatywę "Stowarzyszenia WIOSNA" z roku na rok angażuje się coraz więcej osób. W ubiegłym "Szlachetna Paczka dotarła" do 8201ubogich rodzin.