Nawałnice w czwartek przechodziły nad Pomorzem oraz nad woj. warmińsko-mazurskim. Silnie wiało i padało m.in. w rejonie Powiśla - informowaliście na Gorącą Linię RMF FM. Strażacy odbierali zgłoszenia m.in. o zerwanych liniach energetycznych. Połamane gałęzie blokowały też drogi. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało ostrzegawcze SMS-y. Alert RCB trafiły do osób przebywających na terenie dwunastu województw.

Według dyżurnego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Krzysztofa Szewela, gwałtowne burze, opady deszczu i towarzyszące im silne porywy wiatru występowały w czwartek w rejonie Kwidzyna, Sztumu i Prabut.

Zerwanych zostało kilkanaście linii energetycznych. Najważniejsze jest to, że nic się nikomu nie stało - podkreślił dyżurny.

Na Gorącą Linie RMF FM otrzymaliśmy informację o nawałnicy, która wyrządziła duże szkody w rejonie Mikołajek Pomorskich i Dzierzgonia. "Strażacy mają pełne ręce roboty" - mówił nam słuchacz.

Na facebookowym profilu Łowców Burz czytamy, że spadł tam grad wielkości kostek lodu, powalonych zostało sporo drzew, a w domach brakuje prądu.

Strażacy dostali około stu wezwań. Chodziło głównie o powalone drzewa i co najmniej kilka zerwanych dachów. Mieszkańcy informowali również również o zalanych piwnicach.

Nad Toruniem i Kwidzynem doszło do oberwania chmury, padał grad i wiał porywisty wiatr.

Warmińsko-mazurskie: Silny wiatr przewraca drzewa na drogi i budynki

Silny wiatr, któremu towarzyszyły opady deszczu, dał się również we znaki mieszkańcom Warmii i Mazur. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiecie elbląskim, w Pasłęku, Lidzbarku Warmińskim, Iławie, Ostródzie oraz Bartoszycach i Braniewie.

W powiecie elbląskim strażacy usuwali drzewo, które oparło się o budynek mieszkalny. Inne przewróciło się na samochód. Nikomu nic się nie stało.

W powiecie ostródzkim wiatr zerwał dach z budynku gospodarczego. Między Pieniężnem a Sawitami drzewo przewróciło się na tory.

Na drodze S7 Gdańsk-Warszawa podmuch wiatru przewrócił na wysokości Pasłęka samochód ciężarowy.

Alert RCB. Ostrzeżenie przed burzami, wiatrem i gradem, możliwe przerwy w dostawie prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w czwartek ostrzegawcze SMS-y. Alert RCB trafiają do osób przebywających na terenie dwunastu województw. "Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - napisano w rozsyłanej wiadomości.

SMS z ostrzeżeniami zostały wysłane do mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz niektórych powiatów w województwach pomorskim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

Gdzie występują burze? Sprawdź online:

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: