Prezydent Andrzej Duda poinformował, że jako prezydent RP nie będzie uczestniczył w Światowym Forum Holokaustu w Yad Vashem. Prezydent na konferencji po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej podkreślał, że w trakcie obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Jerozolimie 23 stycznia mają zabrać głos prezydent Rosji Władimir Putin oraz prezydenci Niemiec, Francji i przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA.


Nie będę brał udziału w obchodach w Jerozolimie 23 stycznia. Stanowisko całego polskiego rządu i moje było takie, że albo Polska będzie mogła tam zabrać głos, albo nie będę brał udziału w tym wydarzeniu - poinformował podczas konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda.

Zdaniem Andrzeja Dudy, brak wystąpienia polskiego prezydenta w trakcie tych uroczystości to "zakłamywanie historii".

Nie widzę powodu, dlaczego miałby wystąpić prezydent Rosji, Niemiec, Francji, przedstawiciele Wielkiej Brytanii i USA w takim miejscu z takiej okazji, w związku z tą wielką rocznicą, a nie mógłby się wypowiedzieć prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy to ze strony rosyjskiej, w szczególności ze strony prezydenta Rosji Władimira Putina padają pod adresem Polski oskarżenia, które są sprzeczne całkowicie z prawdą historyczną i które służą próbie poniżenia nas jako społeczeństwa i zakłamywaniu historii - powiedział prezydent.

Już wcześniej pojawiły się informacje, że lista mówców na jerozolimskich uroczystościach wyzwolenia Auschwitz jest zamknięta. 

Na organizowanym przez prywatną fundację Światowym Forum Holokaustu wystąpią tylko przedstawiciele: Stanów Zjednoczonych, Rosji, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec - taką informację podają dziennikarze izraelskiego dziennika "Jerusalem Post" powołując się na instytut Yad Vashem.

Prezydent uzależniał swoją obecność od możliwości zabrania głosu

Zaproszenie na wydarzenie, które odbędzie się w dniach 22-23 stycznia otrzymał również prezydent RP. Andrzej Duda uzależniał przyjęcie go spełniania "zasadniczego oczekiwania": Dla mnie warunkiem koniecznym jest to, abym jako prezydent Polski mógł zabrać tam głos obok innych prezydentów, obok prezydenta Putina, obok prezydenta Steinmeiera, żebym mógł o cierpieniu Polaków, także polskich Żydów, polskich obywateli, mógł tam mówić, o stratach jakie ponieśliśmy w wyniku II wojny światowej, Holokaustu i tego w jaki sposób II wojna światowa na nas spadła, w jaki sposób została wywołana, abym mógł mówić o prawdzie historycznej, prawdzie, która niestety w ostatnim czasie jest zakłamywana - wskazywał w wywiadzie dla TVP Info prezydent.

Putin może po raz kolejny oskarżać Polskę

Możliwość zabrania głosu podczas Forum była dla głowy państwa szczególnie ważna, ze względu na ostatnie skandaliczne wypowiedzi prezydenta Rosji - Putina.

Przed świętami Bożego Narodzenia prezydent Rosji skrytykował wrześniową rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą wybuchu II wojny światowej. Putin wyraził m.in. ocenę, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 roku. Mówił też o wykorzystywaniu przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych dotyczących Zaolzia. Przekonywał też m.in., że we wrześniu 1939 roku Armia Czerwona w Brześciu nie walczyła z Polakami i w tym kontekście "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".

Warto dodać, że organizatorem jerozolimskich uroczystości jest Światowe Forum Holokaustu. Nim kieruje Wiaczesław Kantor. Rosyjski oligarcha, który wielokrotnie próbował uderzać w Polskę. Między innymi próbując wrogo przejmować największe polskie firmy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: W co gra Władimir Putin? "To może być wstęp do głębokiej batalii politycznej roku 2020"