"Ameryka kocha Polskę. Ameryka kocha Polaków. Jesteście dumnym narodem" - mówił Donald Trump w przemówieniu na pl. Krasińskich w Warszawie. Prezydent USA wielokrotnie odwoływał się do polskiej historii, podkreślając, że jest to "historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei, których nigdy nie udało się złamać". Najważniejsze słowa przemówienia dotyczyły jednak potwierdzenia NATO-wskiej zasady "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". "Trwamy stanowczo przy artykule 5 - zobowiązaniu do wzajemnej obrony" - podkreślił amerykański przywódca. Wszelkie wydarzenia i komentarze związane z zakończoną już wizytą Donalda Trumpa w Warszawie relacjonujemy dla Was minuta po minucie!

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

16:30

Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce dobiegła końca. 

W debacie RMF FM podsumowali ją goście Marcina Zaborskiego: Igor Janke - prezes Instytutu Wolności, Michał Sutowski z Krytyki Politycznej i Konrad Niklewicz - dyrektor zarządzający Instytutu Obywatelskiego.

To było bardzo dobre, bardzo zręcznie skonstruowane przemówienie - tak wystąpienie Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie ocenił Igor Janke, prezes Instytutu Wolności. W podobnym tonie przemówienie amerykańskiego przywódcy skomentował Michał Sutowski z Krytyki Politycznej - jak stwierdził: "Pochwalił nas i powiedział dokładnie to, co zabrany na pl. Krasińskich tłum - głównie elektorat PiS - chciał usłyszeć". Sutowski przyznał również, że nie docenił Donalda Trumpa, który w Warszawie "pokazał się jako dealmaker: (między innymi) uzyskał zapowiedź Andrzeja Dudy, że będziemy szczęśliwi, kupując od Amerykanów gaz". 

Również Konrad Niklewicz, dyrektor zarządzający Instytutu Obywatelskiego, ocenił, że "Trump może wyjeżdżać z Polski z poczuciem dobrze wykonanego zadania". Równocześnie jednak podkreślił, że "nie może wyjść ze zdziwienia", obserwując polską radość po słowach Donalda Trumpa o tym, że USA trwają stanowczo przy NATO-wskiej zasadzie: "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego". To powinno być rzeczą oczywistą - stwierdził Niklewicz. 

16:15

Prezydent Stanów Zjednoczonych wraz z żoną Melanią dotarli do Hamburga, gdzie odbędzie się szczyt G20.

15:35

Podczas wizyty w Warszawie córka Donalda Trumpa - Ivanka - złożyła kwiaty przed pomnikiem Bohaterów Getta i odwiedziła muzeum POLIN.

15:31

15:27

Prezydent Słowenii Borut Pahor, który wziął w Warszawie udział w szczycie Trójmorza z udziałem Donalda Trumpa, przy tej okazji zaprosił amerykańskiego prezydenta do złożenia wizyty w Słowenii. Trump zaproszenie przyjął - podała kancelaria Pahora.

Słowenia jest ojczyzną pierwszej damy Melanii Trump, która urodziła się w 1970 roku w miejscowości Novo Mesto na południu kraju, ówcześnie wchodzącego w skład Jugosławii.

15:03

Wystąpienie prezydenta USA Donalda Trumpa dowodzi, że Polska jest państwem ważnym, z którym trzeba się liczyć - oceniła premier Beata Szydło. Podkreśliła, że USA są dla nas bardzo ważnym partnerem, a rozmowy prezydenta Trumpa w Warszawie świadczą, że Polska jest ważnym partnerem dla USA.

14:41

Prezydent USA zakończył swoją wizytę w Polsce. Donald Trump wraz z małżonką Melanią odlecieli do Hamburga na szczyt G20. 

Amerykańską parę prezydencką żegnał na lotnisku szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski i m.in. ambasador USA Paul W. Jones.

14:19

Wystąpienie Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie było ostatnim punktem jego wizyty w Polsce. 

14:09

Prezydent USA Donald Trump po zakończonym przemówieniu udał się na lotnisko, skąd odleci do Hamburga na szczyt G20.

13:55

Razem walczmy tak, jak Polacy. Dziękuję, niech Bóg błogosławi Polskę, Polaków i USA - zakończył swoje przemówienie Donald Trump.

13:54

Prezydent Trump zaznaczył, ze liczą się czyny. Dla naszej własnej ochrony Europa musi robić więcej, musi zademonstrować, że wierzy w swoją przyszłość inwestując pieniądze, aby tę przyszłość zagwarantować - powiedział.

13:48

Donald Trump ponownie podziękował Polsce za to, ze wywiązuje się z zobowiązań dotyczących NATO. 

Dziękuję wam, dziękuję ci Polsko. Muszę powiedzieć, że przykład, który pokazaliście, jest naprawdę wspaniały. Dziękujemy ci Polsko - powiedział.

Musimy pamiętać, że nasza obrona to nie tylko zaangażowanie pieniężne, ale to zaangażowanie gotowości - zaznaczył.

Według Trumpa doświadczenie Polski pokazuje, że obrona Zachodu spoczywa nie tylko na środkach, ale przede wszystkim na gotowości ludzi do tego, aby walczyć, odnieść sukces.

Fundamentalne pytanie naszych czasów brzmi: czy Zachód chce przeżyć? Czy mamy pewność w naszych wartościach, żeby walczyć o nie do samego końca? Czy mamy wystarczający szacunek do naszych obywateli, aby bronić naszych granic? Czy mamy odwagę, aby zachować naszą cywilizację w obliczu tych, którzy chcieliby ją sobie podporządkować i zniszczyć? - pytał Trump.

Możemy mieć największe gospodarki i najbardziej śmiercionośną broń na ziemi, natomiast jeżeli nie będziemy mieli silnej rodziny, silnych wartości, to wtedy będziemy słabi i wtedy nie przetrwamy. Jeżeli ktokolwiek zapomni o wadze tych rzeczy, niech przybędzie do jednego kraju, który nigdy o tym nie zapomniał, niech przybędzie do Polski - dodał amerykański prezydent.

13:46

Jak długo tylko będziemy znać naszą historię, będziemy umieli budować naszą przyszłość. Amerykanie wiedzą, że silny sojusz wolnych, suwerennych i niezawisłych narodów jest najlepszą obroną dla naszej wolności i dla naszych interesów - powiedział prezydent USA.

Dlatego - jak podkreślił - jego administracja zażądała, aby wszyscy członkowie NATO "w końcu wywiązali się" ze swoich zobowiązań finansowych.

Jak wskazywał, w rezultacie nalegania Stanów Zjednoczonych, dodatkowe miliardy dolarów zaczęły spływać do budżetu NATO. Ludzie są zszokowani - stwierdził Trump.

Zwracając się do tych, którzy krytykują nasze stanowisko, chcę tylko powiedzieć, że USA zademonstrowały nie tylko poprzez słowa, ale też poprzez działania, że stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5 (Paktu Północnoatlantyckiego) dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej - mówił.

13:43

Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju - zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych. Amerykański prezydent podkreślał, że zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa, naszego sposobu życia nadal są poważne. Stawimy im czoła i wygramy - oświadczył.

Mamy do czynienia z inną ideologią, taką która chce eksportu terroryzmu, ekstremizmu na cały świat, Ameryka i Europa cierpiały od jednego ataku terrorystów po drugim. Sprawimy, by to dobiegło do końca - powiedział Trump.

Mówił, że w czasie "historycznego zebrania" w Arabii Saudyjskiej liderzy wielu państw zjednoczyli się, "by w końcu zetrzeć z powierzchni ziemi to zagrożenie". Musimy stać zjednoczeni w obliczu wspólnych wrogów, aby odebrać im ziemie oraz fundusze oraz wszelkiego rodzaju formę ideologicznego wsparcia, jaką mogą mieć - powiedział Trump.

Jakkolwiek zawsze będziemy witać nowych obywateli, którzy dzielą nasze wartości i kochają je, nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

13:41

Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów i przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

Walczymy wytrwale przeciwko radykalnym terrorystom islamskim i w końcu zwyciężymy. Nie możemy przyjąć tych, którzy odrzucają nasze wartości, którzy wykorzystują nienawiść, aby uzasadnić przemoc przeciw niewinnym - mówił Trump w przemówieniu wygłoszonym na placu Krasińskich.

Jak zaznaczył, dzisiaj Zachód również musi walczyć z siłami, "które chcą przetestować naszą wolę, podkopać naszą pewność siebie i rzucić wyzwanie naszym interesom".

Aby poradzić sobie z nowymi formami agresji, w tym również propagandą, przestępstwami finansowymi oraz wojną cybernetyczną, musimy zaadaptować nasz sojusz do tego, aby efektywnie konkurował na nowy sposób na wszystkich nowych polach walki - powiedział prezydent USA.

Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów, i aby jej wsparcie dla wrogich reżimów, w tym Syrii i Iranu, oraz by zamiast tego przyłączyła się do wspólnoty narodów odpowiedzialnych, walczących przeciwko wspólnym wrogom, a w Syrii broniących cywilizacji, jako takiej - podkreślił.

13:38

Trump przypomniał, że w 1939 roku na Polskę napadły hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki. To było straszne - dodał. Pod podwójną okupacją Polacy musieli wycierpieć rzeczy, których nie da się opisać: masakra w lesie katyńskim, Holokaust, powstanie w getcie i Powstanie Warszawskie, zniszczenie tej pięknej stolicy (...), dynamiczna największa żydowska diaspora w Europie została zredukowana niemal do zera - mówił prezydent USA.

Potem, w 1944 roku naziści i Armia Czerwona szykowali się do straszliwej, krwawej bitwy tutaj właśnie, o Warszawę. I pośród tego piekła na ziemi Polacy unieśli głowy, aby bronić swojej ojczyzny. Jestem głęboko zaszczycony, że dziś są tutaj weterani i bohaterowie Powstania Warszawskiego - dodał Trump, oklaskiwany przez zebranych. Jakże cudowny duch - skomentował te oklaski.

Chylimy czoła przed waszym poświęceniem i klniemy się, że zawsze będziemy pamiętać o waszej walce o Polskę i o wolność. Dziękuję - powiedział, zwracając się do weteranów.

Przypominam o tym, że ponad 150 tys. Polaków zginęło w trakcie tej desperackiej walki przeciwko uciskowi. Po drugiej stronie rzeki stała Armia Czerwona, stała i czekała. Sowieci patrzyli, jak naziści bezlitośnie niszczą miasto, mordując mężczyzn, kobiety i dzieci. Próbowali zniszczyć na zawsze ten naród, próbując uderzyć w waszą wolę przetrwania - powiedział Trump. Dodał, że "jest w Polakach głęboka siła charakteru i odwaga, której nikt nie jest w stanie zniszczyć".

13:33

Ciemiężcy próbowali was złamać, ale Polski złamać się nie dało - zaznaczył prezydent Donald Trump. 

Trump mówił, że "historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili nadziei; których nigdy nie dało się złamać i którzy nigdy, przenigdy nie zapomnieli kim są". Jego słowa nagrodzono oklaskami; skandowano "Donald Trump".

Amerykański prezydent wskazał, że Polacy to naród liczący ponad tysiąc lat. Wasze granice zniknęły na ponad wiek i pojawiły się ponownie sto lat temu. W 1920 roku poprzez "cud nad Wisłą" Polska dała radę powstrzymać Armię Czerwoną, która chciała podpalić całą Europę - powiedział.

13:27

Dla Amerykanów Polska jest symbolem nadziei. Od samego zarania naszego kraju polscy bohaterowie, amerykańscy patrioci walczyli ramię w ramię w naszej wojnie o niepodległość i w wielu innych wojnach później - wskazywał prezydent USA. Zaledwie kilka kroków od Białego Domu wznieśliśmy pomnik ludziom, takim jak Pułaski i Kościuszko - dodał.

Nasi żołnierze nadal walczą ramię w ramię - zaznaczył. Podkreślał, że polscy i amerykańscy wojskowi walczą z "wrogami naszej cywilizacji" w Iraku i Afganistanie.

Nasze dwa kraje łączy specjalna wykuta więź. To jest więź, która powstaje między narodami, które walczyły i krwawiły o wolność - podkreślał. 

Jestem tutaj dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać was jako przykład innym, którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji - zaznaczył amerykański prezydent. 

13:26

Trump nawiązał do jednego z kazań, które wygłosił w Polsce Jan Paweł II. Milion Polaków - mężczyzn, kobiet i dzieci - nagle wzniosło głosy w jednej modlitwie; milion Polaków, którzy nie prosili o bogactwo, nie prosili o przywileje; zamiast tego milion Polaków powie trzy proste słowa: "my chcemy Boga" - mówił Trump.

Stojąc tu dzisiaj przed tym niesamowitym zgromadzeniem, jakże wiernym narodem, nadał słyszę te głosy odbijające się echem w historii. Ich przesłanie jest tak samo aktualne dzisiaj jak kiedykolwiek - Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem: "my chcemy Boga" - podkreślił prezydent USA.

Według Trumpa razem z Janem Pawłem II Polacy przypomnieli sobie o swojej tożsamości, jak o narodzie poddanym Bogu. Dzięki tej potężnej deklaracji, tego, kim jesteście, pojęliście, co macie zrobić, jak macie żyć - mówił.

Stanęliście solidarnie przeciwko ciemiężcom, przeciwko barbarzyńskiej esbecji, przeciwko okrutnemu systemowi, który doprowadził do ruiny wasze miasta i dusze, i wygraliście. Polska zatryumfowała, Polska zawsze zatryumfuje - dodał Trump.

13:25

Donald Trump odniósł się także do ciężkiej historii Polski. Przez 200 lat Polska cierpiała od nieustannych napaści.W tych ciemnych czasach utraciliście swoje ziemie, ale nigdy nie utraciliście dumy. Polska żyje, Polska kwitnie, Polska triumfuje - powiedział prezydent USA. 

Wbrew wszelkim próbom zmiany was, ucisku albo zniszczenia was przetrwaliście i zwyciężyliście, jesteście dumnym narodem - podkreślił prezydent.

Amerykański przywódca nazwał także Polskę “geograficznym sercem Europy" i “duszą" kontynentu. 

13:23

Pan prezydent Duda, jego cudowna pierwsza dama pani Agata przyjęli nas z ogromnym ciepłem i otwartością, z których Polska jest znana na całym świecie, dziękuję - powiedział prezydent USA.

I szczerze, naprawdę szczerze dziękuję im obojgu oraz pani premier Szydło również bardzo szczególnie - zaznaczył Trump. Jesteśmy także bardzo zaszczyceni, że były prezydent Lech Wałęsa jest tutaj z nami - dodał. 

13:20

Ameryka kocha Polskę, Ameryka kocha Polaków - rozpoczął swoje przemówienie na placu Krasińskich w Warszawie prezydent Donald Trump. 

Jak dodał, Polacy nie tylko "wzbogacili ten region, ale Amerykanie polskiego pochodzenia wzbogacili Stany Zjednoczone". Byłem naprawdę dumny, ciesząc się ich wsparciem, ciesząc się ich wsparciem w wyborach 2016 roku - powiedział prezydent USA. 

13:18

Przemawia pierwsza dama USA Melania Trump. Mój mąż i ja jesteśmy bardzo zadowoleni z odwiedzin w waszym pięknym kraju; dziękuję za ciepłe przyjęcie - powiedziała. 

13:15

Prezydent Donald Trump wraz z małżonką Melanią złożyli wieńce pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Zgromadzeni zwolennicy amerykańskiego prezydenta skandowali "Cześć i chwała bohaterom"

13:14

Prezydent USA Donald Trump przyjechał już na plac Krasińskich. 

13:05

Donald Trump wciąż w drodze na pl. Krasińskich. Na miejscu są już natomiast Pierwsze Damy USA i Polski. Wcześniej Melania Trump i Agata Kornhauser-Duda m.in. odwiedziły "Majsternię" w Centrum Nauki Kopernik.

13:02

Około 200 przeciwników Donalda Trumpa zgromadziło się 100 metrów od placu Krasińskich, gdzie będzie przemawiał amerykański prezydent. Manifestujący skandują: "Precz z Trumpem". Protest jest zabezpieczony przez policjantów.

Kontrmanifestanci mają biały transparent z napisem: "Czerwony Trump precz". Wokół napisu odbite są czerwone dłonie. Jest też transparent czarny, z narysowaną ziemią i napisem: "Globalna katastrofa". Niektórzy trzymają tabliczki z napisem: "Thera is no planet B" (Nie ma planety B), "Trump precz, wróg kobiet, oligarcha, militarysta, niszczyciel ziemi". Skandują: "Precz z Trumpem", "Trumpa nie chcemy, mury rozbijemy".

12:55

Na pl. Krasińskich, gdzie Donald Trump wygłosi przemówienie, czekają tłumy warszawiaków i przyjezdnych. Po brzegi wypełniona jest również trybuna dla zaproszonych gości, ustawiona w pobliżu pomnika Powstania Warszawskiego.

12:50

Za 10 minut powinno rozpocząć się przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa na pl. Krasińskich w Warszawie.

Wcześniej amerykański przywódca m.in. rozmawiał w cztery oczy z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

W czasie wspólnej konferencji prasowej po tym spotkaniu Donald Trump podkreślał m.in.: Pan prezydent i ja właśnie zakończyliśmy owocne spotkanie, podczas którego potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które od wieku łączą naszych obywateli. Nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani. Polska to nie tylko wielki przyjaciel Stanów Zjednoczonych, ale prawdziwy ważny sojusznik i partner.

Zaznaczył, że Polska jest ważnym partnerem Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o współpracę wojskową. Silny sojusz z Polską i z NATO pozostaje nadal kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna pomiędzy mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia - podkreślił.

Na pytanie, czy padły konkretne gwarancje dotyczące obecności wojsk amerykańskich w Polsce tak długo, jak długo będzie istniało zagrożenie ze strony rosyjskiej, Trump odparł jednak: Nie rozmawialiśmy o gwarancjach, nie mieliśmy w tej chwili o gwarancjach rozmawiać.

Andrzej Duda podkreślił z kolei: Rozmawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim o sytuacji bezpieczeństwa, jaka tutaj jest; rozmawialiśmy w kontekście tego, co dzieje się w naszej części Europy; rozmawialiśmy w kontekście manewrów Zapad-17.

Duda ogłosił także, że "wstępnie" umówili się z Donaldem Trumpem "na przyszły rok na spotkanie w Białym Domu, na moją wizytę w Stanach Zjednoczonych, szczegóły co do przyszłego roku będą uzgadniane".

Donald Trump spotkał się również z przywódcami państw uczestniczącymi w szczycie Trójmorza.

Szczegółową relację minuta po minucie z dzisiejszych rozmów Donalda Trumpa w Warszawie i wszelkich związanych z tą wizytą wydarzeń znajdziecie TUTAJ!