Scenarzysta, reżyser, fotograf, perkusista, producent - tak przedstawiany jest Maciej Bochniak (ur. 1984), absolwent Wyższego Studium Scenariuszowego PWSFTviT w Łodzi. W "Disco polo", które na ekrany kin trafiło w lutym, wystąpili m.in.: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki, Tomasz Kot i Joanna Kulig. Scenariusz napisali wspólnie Bochniak oraz aktor Mateusz Kościukiewicz.
Bardzo dziękuję, że nasza próba szaleńczej wolności w kinie rozrywkowym została dostrzeżona - mówił reżyser, odbierając statuetkę w warszawskim kinie Kultura.
"Disco polo" to pełnometrażowy debiut fabularny Bochniaka, w dorobku mającego już dokument "Miliard szczęśliwych ludzi" (2011) o chińskiej przygodzie zespołu Bayer Full.
W obsadzie "Disco polo", obok aktorów, znaleźli się prawdziwi muzycy discopolowi: Tomasz Niecik - wykonawca utworu "Cztery osiemnastki", lider grupy Weekend Radosław Liszewski oraz Robert Klatt, znany z zespołu Classic.
Zdjęcia do filmu kręcono w Bydgoszczy, Łebie i Warszawie. "Disco polo" łączy cechy kina przygodowego, kina drogi, westernu, komedii. Bochniak zdecydował się na nawiązania do stylu znanych zagranicznych reżyserów, jak wymieniał: Quentina Tarantino, Wesa Andersona, Michaela Hanekego.
Pierwszym laureatem wręczanej od 2012 r. Nagrody "Perspektywa" był Adrian Panek (uhonorowany za dokonania z poprzedzającego, 2011 roku), twórca filmu "Daas". Wśród kolejnych znaleźli się m.in. Maria Sadowska ("Dzień kobiet") i Bodo Kox ("Dziewczyna z szafy").
(MN)