Siedziba tej nowej wielkiej giełdy w Amsterdamie. 60 proc. udziałów w połączonej giełdzie będą mieli akcjonariusze Deutsche Boerse.
Dzisiaj potwierdzono także połączenie innych wielkich giełd. Lonyńska London Stock Exchange przejmie kanadyjską giełdę TMX w Toronto.
Dla warszawskiej giełdy oznacza to marginalizację. Zdaniem ekspertów stracą na tym zarówno polskie firmy, którym trudniej będzie pozyskać kapitał i nasi inwestorzy.
Żeby przetrwać, nasza giełda będzie musiała się skupić na zostaniu mocną giełdą regionalną, która będzie przyciągać spółki z Ukrainy, Litwy albo niewielki firmy z Rosji.
Te dwie fuzje, zdaniem analityków, oznaczają koniec budowania w Warszawie finansowego centrum Europy. Ministerstwo Skarbu Państwa za żadną cenę nie chciało sprzedać GPW innym inwestorom. Teraz nasza giełda będzie działać samodzielnie.