Jak te dwie rzeczy się łączą? Żeby to zrozumieć musimy się cofnąć do szczegółów planowanej likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Rząd chciałby, żeby każdy z nas zdecydował, czy jego pieniądze z OFE zostaną przeniesione do ZUS-u, gdzie każda wypłata emerytury będzie obłożona 17-procentowym PIT-em, czy też zostaną przeniesione na Indywidualne Konto Emerytalne.
NIE PRZEGAP: Premier ruszył w objazd po kraju. Będzie promował Polski Ład
Tutaj podatek za transfer do IKE miał wynosić 15 procent - co miało sprawić, że opcja IKE i opcja ZUS będą mniej więcej równoważne podatkowo.
Przedwczoraj rząd ogłosił jednak, że mocno obniża opodatkowanie emerytur z ZUS-u. Świadczenia do 2500 złotych nie będą obłożone podatkiem PIT.
Dlatego żeby zachować równowagę, rząd musi obniżyć także planowane opodatkowanie IKE. Z obecnie zakładanych 15 procent do - jak ustaliliśmy 10 procent.
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński podczas konferencji prasowej przyznał, że zmiana będzie konieczna, ale nie chciał mówić o konkretnych poziomach. Nie ma żadnej decyzji na ten moment - stwierdził.
Jak zaznaczył wiceminister Jan Sarnowski, temat będzie wymagał "pewnej moderacji".
Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polski Ład: Podatki, ulgi. Kto straci, a kto zyska?