RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Ile zarabiają górnicy?

Publikacja: Środa, 4 grudnia (06:06) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Z okazji Barbórki na pytanie, ile zarabiają na Śląsku górnicy, starał się znaleźć odpowiedź "Dziennik Zachodni".

6700 złotych brutto zarabiają górnicy zatrudnieni w Kompanii Węglowej, 7370 złotych mają na paskach średnio pracownicy Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To oficjalne dane, przygotowane przez zarządy górniczych spółek. Wliczane tu są wszelkie dodatki - premie, barbórki i czternastki.

Natomiast średnie wynagrodzenie miesięczne w Katowickim Holdingu Węglowym za okres 10 miesięcy 2013 roku wynosi 5 381 zł - liczone bez nagród rocznych - informuje gazeta.

Jednak takich pieniędzy przeciętny górnik, elektryk ze ściany czy ślusarz, albo pracownik wentylacji zatrudniony w kopalni Pniówek czy Jankowice, na oczy nie widział. To prawda, górnicy na tle średniej krajowej zarabiają sporo - ale ich wynagrodzenie różni się i to znacznie od tych statystyk.

Niezgodność paska ze statystyką bierze się stąd, że do podawanych w oficjalnych komunikatach średnich stawek w poszczególnych spółkach wliczane są wszelkie górnicze dodatki, a tych zgodnie z Kartą górnika jest sporo. 

(j.)

 

Źródło: RMF24/PAP

Nie przegap

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: