RMF24 RMF FM RMF MAXX RMF CLASSIC RMF ON
RMF24

Drożeje ropa naftowa w USA

Publikacja: Poniedziałek, 3 stycznia (09:51) Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca (07:00)

Rosną notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku. Maklerzy podają, że podczas obecnej sesji ceny są bliskie najwyższych poziomów od 27 miesięcy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na luty 2011, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 47 centów, czyli 0,5 proc., do 91,85 USD. Baryłka Brent na ICE Futures w Londynie zdrożała zaś o 35 centów, czyli 0,4 proc., do 95,10 USD.

Na rynkach panuje optymizm i oczekiwania, że wzrost gospodarczy w USA będzie kontynuowany w nowym roku, a to wesprze popyt na paliwa.

Ostatniego dnia 2010 r. ropa w USA zdrożała do 92,06 USD za baryłkę, najwyższego poziomu od 7 października 2008 r., a w Londynie zwyżkowała do 94,75 USD, najwyższego poziomu od 1 X 2008. W całym ubiegłym roku ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 15 proc., po zwyżce w 2009 o 78 procent.

Źródło: RMF24/PAP

Najważniejsze Fakty

Dalsza część artykułu pod materiałem video: