„Prosiliśmy marszałka Marka Kuchcińskiego, żeby móc na początku posiedzenia Sejmu pożegnać Pawła Adamowicza, uczcić jego pamięć. Mamy zgodę, potwierdzenie przez marszałka Kuchcińskiego, że możemy to zrobić w sposób godny, spokojny” – powiedział w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Neumann, szef klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Później potwierdził, że posiedzenie rozpocznie się od przemówienia Grzegorza Schetyny.

Uzgodniliśmy z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, że po rozpoczęciu środowego posiedzenia Izby szef PO Grzegorz Schetyna wygłosi przemówienie o zmarłym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu; jego pamięć zostanie uczczona minutą ciszy - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann.

Rozpoczęcie obrad Sejmu planowane jest na godzinę 10.

Adamowicz zaatakowany podczas finału WOŚP

Tragiczne wydarzenia rozegrały się w Gdańsku w niedzielny wieczór: w trakcie miejskiego finału tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na scenę wtargnął 27-letni Stefan W. Nożem o długości 14,5 cm kilkukrotnie ugodził prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Samorządowiec był przez kilkanaście minut reanimowany, następnie został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Jego operacja trwała pięć godzin.

Lekarze przez kilkanaście godzin walczyli o życie prezydenta. Niestety nie zdołali go uratować.

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek o godzinie 14:03.

Stefan W. został zatrzymany tuż po zamachu. W poniedziałek usłyszał zarzut zabójstwa z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. W samorządzie gdańskim zasiadał od początku jego powstania tj. od 1990 r.; w latach 1994-98 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska.

Opracowanie: