Kredyt pozostanie tani. Nikt nie spodziewa się, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. Rząd ma się zająć w nowym tygodniu przepisami o jakości węgla.

W nowym tygodniu rząd powinien się zająć przepisami o jakości paliw. To ma być kolejny prawny filtr na kopcące kominy. Eksperci zwracają uwagę, że na przykład paliwa na stacjach benzynowych mają ściśle określony w przepisach skład, podczas gdy paliwo do pieców - nie. Dlatego nowe przepisy mają określić parametry paliw używanych jako opał. Chodzi głównie o to, by Polacy nie palili mułami i i flotokoncentratami, czyli odpadami węglowymi, które tworzą dym najbardziej po efektach spalania tworzyw sztucznych - szkodliwy dla zdrowia.

W nowym tygodniu zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Nikt nie spodziewa się podniesienia stóp procentowych i przez to cen kredytów. Co więcej, zatrzymanie wzrostu inflacji i wzmocnienie złotego każą wierzyć w dłuższe utrzymanie taniego kredytu w Polsce. 

Tani złoty trzyma w ryzach ceny paliw, mimo wzrostu cen notowań ropy. Skoro mowa o paliwach, być może dowiemy się więcej o ujawnionym w piątek przez wiceprezesa firmy planie zaangażowania naftowej firmy w budowę elektrowni atomowej w Polsce. W weekend szef firmy Wojciech Jasiński złagodził nieco wypowiedź wiceprezesa, twierdząc że każda firma analizuje udział w różnych projektach.

A za granicą: w USA głosowanie nad finansowaniem funkcjonowania federalnego. Ponadto gorący znów jest temat kryptowalut. Mijający tydzień był dla bitcoina i innych kryptowalut fatalny. Ceny leciały na łeb na szyję i pojawiły się opinie, że właśnie pęka bańka. Pod koniec tygodnia kursy przestały spadać, ale właśnie spadł na kryptowaluty kolejny cios. Trzy giganty amerykańskiej i międzynarodowej bankowości zakazują płacenia za kryptowaluty kartami kredytowymi. Tłumaczą, że kurs bitcoina i innych internetowych krypto-pieniędzy jest tak zmienny, że kredyt na ich zakup jest nazbyt ryzykowny. Nadal można płacić za kryptowaluty kartami debetowymi.

(m)