Rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi w życie w środę, zostało podpisane. Taką informację przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł.

Dziś wchodzi w życie rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy. Minister Moskwa o jego podpisaniu poinformowała na Twitterze we wtorek późnym wieczorem. 

Dzisiaj podpisałam rozporządzenie ws. wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi jutro w życie. Polacy, którzy używają węgla jako surowca do ogrzewania swojego gospodarstwa domowego, mogą składać wnioski w swojej gminie i otrzymać rządowe wsparcie w wysokości 3 tys. zł - napisała we wtorek Moskwa na Twitterze.

TAK WYGLĄDA WZÓR WNIOSKU O DODATEK WĘGLOWY - POBIERZ

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Wniosek o dodatek węglowy znajdziecie w internecie: w Dzienniku Ustaw, również na stronie waszej gminy oraz ośrodka pomocy społecznej.

Druk otrzymacie również fizycznie w jednostce, która u was w gminie przyjmuje wnioski - zwykle to urząd lub ośrodek pomocy społecznej. Wniosek można również złożyć przez serwis ePUAP.

Należy wskazać do kogo kierujemy wniosek: do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Wypełnić dane wnioskodawcy i domowników - na gospodarstwo tylko jedna osoba może pozyskać dodatek, ta która pierwsza się zgłosi.

Nie ma kryterium dochodowego, trzeba jednak zgłosić źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Aby otrzymać dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, trzeba będzie złożyć wniosek do 30 listopada. Gmina będzie miała z kolei 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będą mogli otrzymać opalający swoje domy węglem kamiennym bądź jego pochodnymi.

Wniosek o dodatek węglowy ma sześć stron:

Komu przysługuje dodatek węglowy?

Chodzi o te gospodarstwa domowe, dla których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia.

Jednemu gospodarstwu domowemu przysługiwać będzie jeden dodatek węglowy.