Znamy nowe rządowe plany ograniczenia ulgi na dzieci. W porównaniu ze starym projektem wzrośnie zarówno limit dla rodziców wychowujących jedno dziecko, jak i ulgi dla rodziców posiadających czworo lub więcej dzieci - dowiedział się reporter RMF FM. Wczoraj rząd odrzucił dotychczasowy projekt ograniczenia ulgi i zapowiedział wyraźne jego złagodzenie.

W starym projekcie ograniczającym ulgę na dzieci wprowadzono zapis, że nie mogą z niej korzystać zamożni rodzice - zarabiający razem powyżej 85 528 złotych - i mający tylko jedno dziecko.

W nowym łagodniejszym projekcie ten próg zostanie wyraźnie podniesiony - potwierdził w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Krzysztofem Berendą wiceminister finansów Maciej Grabowski, który pracuje nad nowym projektem ustawy.

Jak zaznacza, więcej rodzin z jednym dzieckiem będzie mogło skorzystać z ulgi, a te rodziny, które mają czworo dzieci i więcej będą mogły więcej odliczyć. Jeśli chodzi o drugą zmianę, to w ustawie - zdradza Grabowski - będzie zapis, zgodnie z którym za pierwsze i drugie dziecko będzie przysługiwało po 1112 złotych ulgi, za trzecie ponad 1668 złotych, a za czwarte i każde kolejne, i to nowość, znacznie więcej.

Dokładne liczby poznamy do najbliższego wtorku, kiedy nowy projekt trafi pod obrady rządu. Jest wielka szansa, żeby projekt trafił pod obrady Rady Ministrów już w najbliższy wtorek, wówczas rząd go przyjmie i od razu prześle do Sejmu. Taki termin wystawił nam premier- powiedział Maciej Grabowski.

Zmiana łagodząca

Przypomnijmy, wczoraj ministrowie twierdzili, że podniesiony zostanie albo limit zarobków dla rodziców z jednym dzieckiem, albo ulgi dla rodzin wielodzietnych. Teraz już wiemy, że rząd zdecyduje się na jedno i drugie rozwiązanie.

Łagodzenie planowanej reformy ogłosił wczoraj minister finansów Jacek Rostowski. Tak dostosujemy parametry zmian w uldze prorodzinnej, aby budżet na nich nie skorzystał - poinformował szef resortu finansów. Dodał, że ministerstwo przygotuje inne parametry ulgi, aby budżet na zmianie nie skorzystał, aby była ona dla niego neutralna. Parametry tych ulg będą tak zmienione, że będzie to korzystne dla podatników w porównaniu z tym wariantem, który dziś był przedstawiony - mówi wczoraj minister.