W ramach tarczy antykryzysowej mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na 5 tysięcy złotych pożyczki. To górna kwota, którą mogą uzyskać firmy cierpiące z powodu koronawirusa.

Ta pożyczka ma być nisko oprocentowana i można ją dostać na rok. Przez pół roku można nie spłacać rat. Można również uzyskać jej umorzenie, o ile podejmie się z góry zobowiązanie, że nie zwolni się w tym czasie pracowników.

Do uzyskania pożyczki kwalifikują się mikrofirmy, czyli takie, w których właściciel zatrudnia nie więcej niż 9 osób. Należy się po nie zgłaszać w starostwach powiatowych. Program ma być finansowany z Funduszu Pracy, nie jest jasne czy wszyscy chętni dostaną te pieniądze,

Zabezpieczeniem dla pożyczki ma być weksel własny in blanco lub inna forma, ustalona przez strony umowy

Tarcza antykryzysowa przewiduje również państwowe gwarancje dla kredytów. Mogą z nich korzystać również większe firmy. Tych gwarancji dla kredytów ma udzielać państwowy Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi o to, że banki komercyjne mają udzielać kredytów wspieranych przez gwarancję BGK. Gwarancja ma zabezpieczać 80 procent wartości takiego kredytu.

Duże firmy mogą z kolei liczyć na wsparcie Funduszu Gwarancji Płynnościowych, również prowadzonego przez BGK. 

Opracowanie: