Pełne zabezpieczenie medyczne wynegocjowano tylko w 5 województwach – na 8 dni przed końcem roku szef NFZ poinformował, ilu lekarzy zgodziło się na warunki zaproponowane przez Fundusz, dotyczące przyszłorocznego leczenia.

Spokojni mogą być jedynie pacjenci z 5 województw: warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego i mazowieckiego

Ale już np. w wielkopolskim zabezpieczenie podstawowej opieki zdrowotnej obejmie tylko 8 procent populacji, w podlaskim – 24, a w opolskim - 32 proc. W skali kraju podstawowa opieka zdrowotna jest zabezpieczona tylko dla 65 proc. Polaków. Jeszcze gorzej jest ze szpitalami. Pomoc w nich ma na razie zagwarantowane tylko 60 procent.

Szef Narodowego Funduszu Zdrowia, Krzysztof Panas jest jednak optymistą. Zapewnia, że tam gdzie rokowania zakończą się fiaskiem - czyli nie uda się wynegocjować zabezpieczenia - dyrektorzy oddziałów Funduszu w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin przedstawią nam plany jak zabezpieczą te świadczenia. Nic więcej nie możemy powiedzieć, będziemy mieli plany, będziemy rozmawiać jak będą te świadczenia zabezpieczane - dodaje Panas.

To już chyba nie optymizm, ale brak realizmu, tym bardziej że kontrakty trzeba podpisać do końca roku, a przytoczone dane to nawet nie podpisane kontrakty, a jedynie protokoły uzgodnień.

14;45