Polacy coraz bardziej oszczędzają w sklepach. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2023 r. spadła o 7,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w marcu 2023 r. była niższa niż przed rokiem o 7,3 proc.

"Wcześniej takie tąpnięcie mieliśmy w apogeum covidowej pandemii. To pokazuje, że zaciskamy pasa i stać nas na coraz mniej" - przekazuje Krzysztof Berenda z redakcji ekonomicznej RMF FM.

Jak wynika z danych GUS, w marcu największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. utrzymał się w jednostkach handlujących paliwami stałymi, ciekłymi, gazowymi (o 20,7 proc. wobec wzrostu o 15,5 proc. przed rokiem). Sprzedaż znacznie zmalała również w grupach: "pozostałe" (o 18,5 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 17,8 proc.), "meble, rtv, agd" (o 15,2 proc.).

W grupie "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" notowano spadek taki sam jak przed miesiącem (o 4,6 proc.). Spośród prezentowanych grup wzrost sprzedaży raportowały jedynie podmioty zaklasyfikowane do grupy "tekstylia, odzież, obuwie" (o 1,7 proc.).

W porównaniu z lutym 2023 r. zanotowaliśmy wzrost sprzedaży detalicznej o 14,0 proc.

Komentarze ekonomistów

"W danych za marzec same minusy. Sprzedaż detaliczna najgorzej: -7,3% r/r, ale słabo też produkcja przemysłowa (-2,9% r/r) i budowlanka (-1,5% r/r)" - przekazali ekonomiści mBanku.

"Trzy minusy w marcu - wszystkie trzy główne wskaźniki aktywności ekonomicznej wyraźnie spadły w poprzednim miesiącu:

- produkcja sprzedana przemysłu o 2,9% r/r

- produkcja budowlana o 1,5% r/r

- sprzedaż detaliczna o 7,3% r/r (!)" - poinformowali natomiast ekonomiści z Pekao.