Ostatni dzień notowań na giełdach w USA w 2010 roku nie przyniósł większych zmian. Główne indeksy praktycznie zakończyły dzień na poziomach z poprzedniego zamknięcia. W rozpoczynającym się tygodniu czeka nas wiele istotnych publikacji makroekonomicznych, co wraz z powrotem inwestorów na rynek i większą płynnością przełożyć może się na zdecydowanie większą zmienność na giełdach niż miało to miejsce w końcówce grudnia.

Dziś o godzinie 16:00 poznamy grudniowy odczyt indeksu ISM dla amerykańskiego przemysłu. Natomiast na zakończenie tygodnia zaplonowana jest publikacja oficjalnych danych z rynku pracy USA.

Dziś na sesji azjatyckiej handel był ograniczony ze względu na niepracujące giełdy w Japonii oraz Szanghaju. Na pozostałych rynkach regionu pierwsza sesja Nowego Roku zakończyła się na plusach. Liderem była giełda w Hong Kongu, gdzie indeks Hang Seng zyskał 1,74 proc.

Optymistycznie Nowy Rok rozpoczęły również parkiety europejskie. Jeśli w najbliższym czasie na rynek nie napłyną negatywne informacje chociażby ze strefy euro to wzrosty w pierwszych dniach stycznia mają szansę być kontynuowane. Wciąż jednak należy zachować ostrożność, gdyż ostatnie umocnienie walut uchodzących za bezpieczne, czyli franka i jena sugerują, że niepewność na rynku wciąż się utrzymuje.

Sporządził:

Michał Fronc

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.