W życie weszła ustawa o kredytach konsumenckich, która wprowadza wiele udogodnień dla klientów banków. Przede wszystkim od dziś, nawet w reklamach, bank będzie musiał podawać całkowity koszt kredytu. Powinniśmy więc zostać poinformowani nie tylko o oprocentowaniu, ale również o opłatach za rozpatrzenie wniosku, prowizji, opłatach manipulacyjnych itp.

Oprócz tego będziemy mogli spłacić każdy kredyt przed terminem nie martwiąc się, czy bank doliczy nam odsetki, czy nie. Dzięki nowej ustawie nie będzie mógł tego zrobić.

W banku powinniśmy otrzymać wzór wniosku o rezygnację z kredytu bez podania żadnych przyczyn. Będziemy mogli go złożyć do trzech dni od podpisania umowy.

Tu pojawia się problem, bo jeśli umowę dostarcza nam poczta, to możemy ją otrzymać np. po 4 dniach. Wtedy nie moglibyśmy skorzystać z tego uprawnienia. Urząd zapewnia jednak, że pracuje już nad nowelizacją tego przepisu.

To wszystko plusy dla konsumentów, ale zadowolony jest też prezes Związku Banków Polskich. Jego zdaniem, gdy wszystkie warunki kredytu będą jasne, skończy się nieuczciwa konkurencja ze strony banków. Dotychczas zdarzało się, że kusiły one klientów korzystnym oprocentowaniem. Skomplikowane warunki umowy, kryjące często dodatkowe koszty, napisane były zwykle małym druczkiem.

05:45