Ministerstwo Finansów wycofa się z planów podnoszenia podatku VAT na napoje owocowe - ustalili dziennikarze RMF FM. W ten sposób rząd chce odblokować prace nad ustawą o tak zwanej matrycy VAT, czyli o wyeliminowaniu absurdów z polskiego systemu podatkowego.

Najprawdopodobniej rząd wyżej opodatkuje drewno kominkowe. To jeden z najpoważniej rozważanych scenariuszy. Nie jest to towar pierwszej potrzeby i obłożenie go wyższą stawką da takie efekty podatkowe, jakie by dało wyższe opodatkowanie napojów, z którego teraz rząd rezygnuje.

Przypomnijmy, że Ministerstwo Finansów przygotowało projekt radykalnego uproszczenia systemu podatkowego. On eliminował absurdy takie jak to, że kawa na wynos i na miejscu miała inną stawkę VAT, szafa z montażem i bez inną, woda gazowana i mineralną także. Z tego powodu na niektóre towary VAT miał wzrosnąć, na inne spaść - aby nie było tak, że jeden produkt ma różne stawki podatkowe.

Wśród tych zmian był także pomysł, by podnieść stawkę VAT na słodzone napoje owocowe z 5 do 23 procent. Opodatkowanie tradycyjnych soków i nektarów miało się nie zmienić. Ale to i tak wywołało burzę, która sprawiła, że Jarosław Kaczyński zamroził prace nad ustawę. Teraz mają zostać odmrożone.

Opracowanie: