Metr kwadratowy nowego mieszkania w Warszawie kosztuje średnio 1750 euro. Wśród europejskich stolic taniej jest tylko w Budapeszcie i Lizbonie, podaje "Puls Biznesu" w oparciu o raport przygotowany przez firmę Deloitte.

W centralnych dzielnicach Londynu, stawki wynoszą prawie 14,1 tys. euro. W Paryżu metr kwadratowy kosztuje 10,2 tys. euro.

Polska ma bardzo niską liczbą mieszkań na 1 tys. mieszkańców. W najlepszej sytuacji są Włosi (580 lokali na 1 tys. osób), Portugalczycy (565) i Hiszpanie (549). Na drugim biegunie znajduje się Irlandia (342), a tuż przed nią Polska, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada 360 mieszkań.

Gazeta publikuje zestawienie ile lat trzeba pracować na mieszkanie, przy założeniu, że cała średnia pensja jest przeznaczana na zakup lokalu o powierzchni 70 metrów kwadratowych. W tym rankingu prowadzi Belgia (nieco ponad 3 lata). Tuż za nią plasują się Niemcy i Dania. W Polsce na takie mieszkanie trzeba pracować ponad 7 lat. Na końcu stawki plasują się Rosja, Ukraina i ... Izrael. W tym ostatnim na 70-metrowe mieszkanie trzeba przeznaczyć pensje z niemal 13 lat.

(ug)