30 faktur wystawił swym pacjentom szpital w Gryficach w woj. zachodniopomorskim. Mimo że chorzy byli ubezpieczeni, to za zabiegi wykonane 3 lata temu muszą zapłacić. NFZ nie chce zwrócić pieniędzy, bo byli to pacjenci... ponadlimitowi.

Dyrektor szczecińskiego oddziału NFZ zaleca wszystkim, którzy otrzymali faktury, aby odesłali je do szpitala lub wysłali w to miejsce, w którym jest ich miejsce, czyli do kosza na śmieci.

Także rzecznik praw pacjenta uważa, że szpital nie powinien domagać się zwrotu pieniędzy od chorych, ponieważ w Polsce każdy ubezpieczony ma prawo do bezpłatnej opieki. W związku z tym, taka sytuacja, jaka wystąpiła w szpitalu w Gryficach jest łamaniem prawa - mówi Maria Matusiak.

Dyrektor szpitala tłumaczy, że faktury

Zapłać za operację czy zabieg, a nie będziesz musiał czekać miesiącami w kolejce. Tak być może już niedługo będzie w lubelskim szpitalu im. kardynała Wyszyńskiego. Na niektóre zabiegi trzeba tam czekać nawet 4 miesiące – wynika to z ograniczeń kontraktu z NFZ. czytaj więcej

wysłać musiał - sąd orzekł, że NFZ nie musi zwracać pieniędzy za ponadlimitowe zabiegi, więc powinni zapłacić pacjenci. Tych rachunków może być 6 – 7 tysięcy, ponieważ obejmą one lata 2001 – 2004 - mówi Krzysztof Kozak.

Szkoda tylko, że dyrektor zanim przyjął chorych do szpitala, nie uprzedził ich, że są pacjentami ponadlimitowymi...