Producent coca-coli zazdrośnie strzeże receptury tego popularnego na całym świecie napoju, ale być może wkrótce przestanie ona być tajemnicą. Pewien mieszkaniec Georgii jest przekonany, że znalazł przepis na Coca-Colę i wystawił rzekomo prawdziwą recepturę na portalu aukcyjnym eBay, z ceną minimalną - bagatela - 5 milionów dolarów.

Cliff Kluge ujawnił, że cztery lata temu wraz z żoną kupił na garażowej wyprzedaży kilka pudeł ze starymi papierzyskami i listami, płacąc 100 dolarów. Jego żona Arlene powiedziała telewizji ABC News, że w jednym z tych pudeł znalazła kartkę z 1943 roku z recepturą napoju bezalkoholowego. Małżonkowie przeanalizowali zapis i doszli do przekonania, że chodzi właśnie o Coca-Colę, ponieważ wskazywały na to składniki - zwłaszcza liście koki i orzeszki kola.

Receptura wystawiona na eBayu za 5 milionów dolarów - ewentualnie 15 milionów, jeśli ktoś chce kupić ją od razu - nie znalazła jednak chętnych.

Kluge kontaktował się też z Coca-Cola Company, ale nie okazano tam zainteresowania jego rewelacjami. Receptura Coca-Coli jest tajemnicą od ponad 100 lat i firma podkreśla, że nie obawia się jej ujawnienia. Przyznano nawet, że oryginalna receptura znajduje się w Georgii, choć nie w domu Klugego, a w sejfie w centrali firmy w Atlancie.

W firmie mówią też, że co najmniej raz do roku zgłasza się ktoś, kto twierdzi, że ma oryginalną recepturę i pyta, ile Coca-Cola Company jest gotowa zapłacić za jej nieujawnienie. O płaceniu nie ma jednak mowy, ponieważ prawdziwa receptura Coca-Coli istnieje tylko w jednym egzemplarzu.