Burzliwa historia zmieniła wiele polskich zamków w ruiny. Nasi reporterzy odwiedzili kilka miejsc, gdzie - za sprawą wielkiej determinacji i przy pomocy jeszcze większych funduszy - stare twierdze odzyskują dawną świetność.


Nie tylko Wawel i Malbork - w Polsce mamy około pół tysiąca zamków, dużych pałaców i ruin. Nie wszystkie są mocno związane z polską historią; ponad jedna czwarta znajduje się na na terenie Dolnego Śląska. Wiele zamków polskich należących kiedyś do rodów Rzeczpospolitej leży teraz także poza granicami kraju. Niedawno u naszych sąsiadów ze wschodu ukazał się przewodnik "155 polskich zamków i rezydencji na Ukrainie", a są też zamki na terenie Litwy, Białorusi, a nawet polskie zamczyska po drugiej stronie południowej granicy - na Słowacji.

Burzliwa historia i upływ czasu zamieniły wiele twierdz w ruiny. W ostatnich latach jednak część ruin zmienia się w zamki jak z obrazka.

Korzkiewska twierdza odzyskała świetność


W położonej 15 km od Krakowa Korzkwi, gdzie mieści się stara warownia rycerska, wciąż trwają prace budowlane. Jednak już teraz odnowione mury mogą zadziwić niejednego pasjonata średniowiecza. Znany hotelarz postanowił bowiem odtworzyć twierdzę. Korzkiewski zamek pełni teraz rolę hotelu; w przyszłości ma tam powstać także muzeum.

Stara Lubownia znów piękna


Historia nie rozpieszczała zamku, który wybudowano w Starej Lubowni (Słowacja) na przełomie XIII i XIV wieku. Twierdza doszczętnie spłonęła w 1553 roku. Odrestaurowano ją na zlecenie polskiego króla, Zygmunta Augusta. Wtedy zamek zyskał też bardziej renesansowy charakter.

Przez następne setki lat jednak zamek nieustannie niszczał. Generalny remont i odbudowę zarządzono dopiero w ubiegłym wieku. Dziś - piękna jak dawniej - twierdza przyciąga tłumy turystów.

Pałac w Krobielowicach stał się perełką

Przez lata pałac w Krobielowicach koło Wrocławia niszczał, ale dzisiaj znowu jest perełką wśród pałaców i zamków Dolnego Śląska. To zasługa Christophera Vaile'a który - co ciekawe - mieszka na dalekich Wyspach Cooka.

Vaile jest potomkiem byłego właściciela pałacu, feldmarszałka Blüchera - jednego z trzech bohaterów bitwy pod Waterloo. To właśnie on zainwestował swój majątek w odnowę pałacu w Krobielowicach.

Chris przyjechał tu na początku lat 90. Zobaczył ruinę, która wołała o pomstę do nieba. Najpierw zniszczyli ją w czasie wojny Rosjanie, a potem dzieła dokończyli lokalni mieszkańcy, którzy rozkradli co się da. Myślę, że jeszcze pięć lat, a nie byłoby czego odbudowywać - mówi kasztelan pałacu w Krobielowicach, Bogdan Banaszek.

Obecnie w odnowionym pałacu znajduje się hotel i restauracja W tej chwili znajduje się tu hotel i restauracja. W pałacu powstaje także Muzeum Bitwy pod Waterloo.

Zamek zrekonstruowany przy pomocy naukowców


Zamek w Bobolicach to jedna z największych atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zbudowany w XIV wieku, przez setki lat popadał w ruinę. W 1999 roku ziemię wraz z zamkiem w Bobolicach kupiła rodzina Laseckich. Przez kilkanaście lat trwały prace archeologiczne, a potem rekonstrukcyjne przy zamku. Twierdzę udało się zrekonstruować przy pomocy najlepszych polskich naukowców.

Bobolice to jedna ze słynnych warowni jurajskich, które tworzą tak zwany szlak Orlich Gniazd. Zamki powstawały za czasów Kazimierza Wielkiego i tworzyły system obronny. Po II wojnie światowej niszczejące zamkowe mury częściowo rozebrano, a kamienia użyto do... budowy drogi łączącej Bobolice z pobliskim Mirowem.


Justyna Satora