Niezwykłe odkrycie w jaskini w południowej Albanii. Naukowcy znaleźli największe na świecie podziemne jezioro termalne. Ma 138 metrów długości i 42 m szerokości.

Wyjątkowego odkrycia dokonali badacze z Czech 4 lata temu. Wówczas jednak - jak podaje portal livescience.com - nie mieli odpowiednich narzędzi pomiarowych.

Zespół powrócił w to miejsce w 2024 r. z najnowocześniejszymi skanerami 3D. Dzięki temu udało się potwierdzić, że ukryty zbiornik to największe na świecie podziemne jezioro termalne.

Naukowcy nazwali je "Neuron" na cześć fundacji, która sfinansowała ostatnią wyprawę. Jezioro ma 138 metrów długości i 42 m szerokości. Wyniki pomiarów wskazują, że jezioro mieści 8335 metrów sześciennych wody, co odpowiada około 3,5 basenom olimpijskim.

Odkrycia dokonali Marek Audy wraz ze współpracownikami. Pierwszy raz ukryte jezioro odnaleźli podczas eksploracji regionu granicznego między Albanią i Grecją. Portal livescience.com przypomina, że od ponad wieku obszar ten jest przedmiotem napięć politycznych i z tego wiele badań nie było tam prowadzonych.

Według Radio Prague International odkrycie tego jeziora ma znaczącą wartość naukową, głównie ze względu na niezwykły sposób, w jaki powstała jaskinia. Woda mineralna jeziora jest nasycona siarkowodorem, który utlenia się w kontakcie z powietrzem, wytwarzając kwas siarkowy. Kwas ten stopniowo rozpuszcza wapień, zamieniając go w miękki gips i nieustannie tworząc nowe przestrzenie podziemne.

Rozległy system jaskiń

Sprawdzając region wokół miasta Leskovik w Albanii zespół dostrzegł ogromny słup pary unoszący się z pasma górskiego. Po dokładniejszym przyjrzeniu się okazało się, że unosi się on z przepaści o głębokości ponad 100 metrów.

Badacze zdecydowali się tam zejść. Wówczas odkryli rozległy system jaskiń. W niektórych z nich znajdowały się źródła termalne a w jednej - ogromne jezioro.

Podczas naszej pierwszej eksploracji, korzystając z naszego sprzętu, stworzyliśmy podstawową mapę i od razu zdaliśmy sobie sprawę, że odkryliśmy coś niezwykłego - mówił fotograf i członek ekspedycji Richard Bouda w rozmowie z Euronews.

Audy powiedział portalowi nationalgeographic.cz, że zespół chce wrócić do jeziora Neuron, aby zbadać je dalej. To coś, co może mieć ogromny wpływ na zrozumienie podziemnych ekosystemów i procesów geologicznych - powiedział. Chcemy przyjrzeć się innym częściom jaskini, dowiedzieć się więcej o geologii i biologii tego obszaru - dodał.