Samiczka hipopotama karłowatego przyszła na świat we wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym. To trzecie dziecko hipopotamiej mamy karłowatej, która w 2009 r. urodziła córka Elpunię, a rok później syna Euforio.

Jak poinformował Ryszard Topola - rzecznik prasowy ogrodu - zwierzątko zostanie zaprezentowane zwiedzającym w najbliższy poniedziałek. Maluszek jest zdrowy i przebywa pod troskliwą opieką mamy w słoniarni. Swoją aparycją dorównuje starszemu bratu, i na pewno podbije serca wszystkich gości wrocławskiego ZOO - stwierdził. Dodał, że maluch waży ok. 5 kilogramów, agdy dorośnie, jego masa ciała może wynieść od 160 do 270 kg.
 
Jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego udanego przychówku, ponieważ ci niewielcy mieszkańcy Równikowej Afryki są na wolności zagrożeni wyginięciem (jeden z podgatunków zamieszkujących Nigerię został już całkowicie wytępiony). Głównym powodem ich kłopotów jest wycinanie lasów z terenów, na których występują. Także polowania spowodowały zmniejszenie się ich liczebności - mówił rzecznik.

Hipopotam karłowaty to ssak roślinożerny, występujący w lasach deszczowych i bagnach zachodniej Afryki. Jest samotnikiem prowadzącym nocny, ziemno-wodny tryb życia. Przebywa w pobliżu wody, aby utrzymać skórę nawilżoną i schładzać temperaturę ciała.