Z raportu brytyjskiego urzędu nadzorującego media wynika, że Brytyjczycy więcej czasu spędzają przed komputerami lub ze smartfonami w ręku, niż na nocnym odpoczynku.

Brytyjczycy codziennie używają mediów elektronicznych przez 8 godzin 41 minut. Czasami wykonują dwie lub trzy czynności jednoczenie. Gdyby wziąć to po uwagę, bawią się gadżetami przez 11 godzin i 41 minut. To o znacznie więcej niż średnia snu, która wynosi 8 godzin i 21 minut.

Najbardziej ulubionym zajęciem nadal pozostaje oglądanie telewizji, ale wszechobecne smartfony sprawiają, że po zakończeniu pracy Wyspiarze dalej wykonują swe zawodowe obowiązki. Potwierdza to 60 procent ankietowanych.

Natomiast co dziesiąty Brytyjczyk w łóżku, przed snem wysyła maile związane z pracą i czyta, korzystając elektronicznego ekranu.

Badania wykazały również, że już 6-letnie dziecko zna się lepiej na komputerach niż statystyczny dorosły, a szczyt swoich informatycznych możliwości Brytyjczycy osiągają w wieku 14 lat.

Lekarze i psychologowie ostrzegają przed nadmiernym korzystaniem z emitujących promienie, elektronicznych monitorów. Zalecają, by co najmniej na dwie godziny przed snem nie włączać komputerów czy notebooków. Nocny odpoczynek będzie wówczas znacznie lepszy.

(j.)