Pracownicy saudyjskiego ministerstwa oświaty zostali zwolnieni po ukazaniu się podręcznika szkolnego, w którym widnieje zdjęcie króla Arabii Saudyjskiej Fajsala razem z mistrzem Yodą - postacią z filmu "Gwiezdne Wojny”. Pracę stracił wiceszef departamentu i inni urzędnicy odpowiedzialni za zatwierdzanie podręczników.

Na fotomontażu widać mistrza Yodę podpisujące w 1945 r. Kartę Narodów Zjednoczonych razem z królem Fajsalem. Według arabskich mediów powodem dymisji były też błędy w innych podręcznikach.

Ministerstwo oświaty wycofało podręcznik. Grafik Abdullah Al Shehri, który wykonał fotomontaż, powiedział, że nie wie, jak i dlaczego znalazła się tam jego praca.

Powstała ona w 2013 r. jako cześć projektu, który miał na celu przybliżenie młodemu pokoleniu ważnych wydarzeń historycznych. Al Shehri zestawił razem króla Fajsala i mistrza Yodę, ponieważ ta fikcyjna postać najbardziej charakterem przypomina mu króla - człowieka mądrego i znanego z mocnych przemówień. Podkreślił, że nie chciał obrazić króla, tylko podkreślić jego inteligencję. Yoda z "Gwiezdnych wojen" był mędrcem.

(mpw)