Za bardzo „kochająca” wczasowiczów... foka została schwytana przy nadatlantyckich plażach w rejonie Zatoki Arcachon we Francji z powodów bezpieczeństwa. Zwierzę, które bez przerwy chciało się bawić z ludźmi w wodzie, zaczęło stanowić zagrożenie dla surferów i kąpiących się w oceanie plażowiczów – szczególnie dzieci. Foka, która sama się „oswoiła”, zostanie wypuszczona na wolność daleko od obleganych przez turystów kurortów.

Młoda foka - nazwana "You" - przez mieszkańców znanych kurortów w rejonie Zatoki Arcachon, odłączyła się ponad rok temu od stada i do tego stopnia przyzwyczaiła się do ludzi, że spędzała długie godziny na zabawach w wodzie z wczasowiczami (a nawet ich pasami) i amatorami surfingu. Lubiła m.in. kłaść się na unoszących się na falach deskach tych ostatnich - i w ten sposób wypoczywać. Stała się tak zwaną lokalną atrakcją turystyczną, że poświęcono jej nawet specjalną stronę na jednym ze znanych portali społecznościowych, gdzie umieszczano zdjęcia i filmy ze śmieszną foką, a nawet piosenki na jej cześć.

Zwierzę jednak rosło - zaczęło ważyć ponad 120 kilogramów i coraz częściej zdarzały się groźne sytuacje. Foka przypadkiem przygniatała czasami turystów w czasie zabaw w wodzie tuż koło plaży lub gryzła wczasowiczów - choć według specjalistów nie było to przejawem agresji.

Foka "You" zostanie wypuszczona na wolność w Bretanii w rejonie, gdzie przebywają liczne stada tych zwierząt i gdzie nie ma plaż, tylko skaliste wybrzeża.

(mal)