Emancypacja ma niewiele wspólnego z rzeczywistością? Okazuje się, że kobiety spędzają dwa razy więcej czasu na wykonywaniu obowiązków domowych od mężczyzn - i to w liberalnej Wielkiej Brytanii. Dowiódł tego sondaż, przeprowadzony na zlecenie BBC.

Panie spędzają na pracy w domu prawie 12 godzin w tygodniu, natomiast panowie... zaledwie 6. Przy czym kobiety najczęściej sprzątają łazienkę i zmieniają pościel, natomiast mężczyźni odpowiedzieli są za opróżnianie koszy na śmieci i naprawianie drobnych usterek.

Ponieważ dysproporcja w podziale obowiązków okazała się olbrzymia, twórcy ankiety stworzyli specjalny internetowy kalkulator, który pomoże Brytyjczykom monitorować podział obowiązków w ich własnym domu. Dane słuchaczy programu "Women's Hour", który skupia się na problemach współczesnych kobiet, porównane zostaną z badaniami katedry socjologii uniwersytetu w Oxfordzie.

Sondaż wykazał przy okazji, że czynnością którą Wyspiarze, bez względu na płeć, wykonują z najmniejszym entuzjazmem, jest mycie toalety. To nie jedyny katalizator konfliktów  wewnątrz związków. 27 proc. Brytyjczyków regularnie kłóci się z powodu domowych obowiązków, przy czym najczęściej robią to ludzie młodzi.