Austriackie MSW szuka najemcy prywatnego domu, w którym w Braunau am Inn urodził się i trzy lata mieszkał Adolf Hitler. Budynek nie może znaleźć właściciela.

Braunau am Inn w kraju związkowym Górna Austria, położone nad rzeką Inn między stolicą landu, Linzem, a Monachium, stolicą niemieckiej Bawarii, należy do najstarszych miast w Austrii. W samym jego sercu w imponującej kamienicy, w której oprócz browaru znajdowały się mieszkania czynszowe, urodził się w 1889 roku i mieszkał do trzeciego roku życia Adolf Hitler. Dom kupił dla Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP) w 1938 roku sekretarz Hitlera Martin Borman.

Budynek, zajęty przez wojsko amerykańskie, przez kilka lat mieścił dokumentalną wystawę o hitlerowskich obozach koncentracyjnych. Oddany w 1952 roku właścicielom, był wykorzystywany jako biblioteka miejska, technikum i ośrodek opieki dla niepełnosprawnych.

MSW płaci czynsz

Aktualna właścicielka nie zgodziła się na proponowane przez państwo i gminę ulokowanie w budynku ani ludowej uczelni, ani ośrodka dla imigrantów. Nie chce też "Domu odpowiedzialności" - muzeum ukazującego zbrodnie przeciw ludzkości popełnione przez Hitlera i Trzecią Rzeszę. Umowa, jaką podpisała z państwem, wyklucza użytkowanie nieruchomości w charakterze muzeum, a oferty kupna przez państwo właścicielka uznała za zbyt niskie. Porozumienie zawarte z władzami w 1972 roku jasno mówi o tym, że budynek może być używany tylko do "działań społecznych i edukacyjnych". Daje również właścicielce prawo wyboru najemców. Uregulowania przyjęto, po to, żeby kamienica nie stała się potencjalnym miejscem neonazistowskich wycieczek. MSW wypłaca co miesiąc czynsz w wysokości 4600 euro za 800 m kw. przy głównej ulicy miasta.