Oszczędności duszące gospodarki strefy euro, niechęć Polaków do związków zawodowych, podkarpacka seksafera i niewielka podwyżka płacy minimalnej - to jedne z wielu tematów poruszonych w czwartkowej prasie. Już teraz zachęcamy na RMF24 do lektury porannych dzienników!

Kryzys w strefie euro źle wpływa na Polskę

"Europa się dusi" - pisze na swojej pierwszej stronie "Gazeta Wyborcza". Zwraca uwagę, że zaciskanie pasa wpędza w recesję strefę euro, co odbija się także na Polsce. Krajom UE udało się ograniczyć deficyty budżetowe, ale coraz gorzej wygląda ich sytuacja gospodarcza. Nigdy wcześniej w Unii Europejskiej nie było tylu bezrobotnych. Odwrotna tendencja jest natomiast w USA i np. w Wielkiej Brytanii.

Związki zawodowe już nie przyciągają

Bycie związkowcem jest coraz mniej pociągające? Wskazują na to wyniki sondażu CBOS, z których wynika, że jedynie 5 proc. Polaków należy do związków zawodowych. To najsłabszy wynik od 1989 roku. Zdaniem większości z nas związki nieskutecznie bronią praw pracowników. Aż 61 proc. z nas uważa z kolei, że mają zbyt mały wpływ na decyzję władz.

Najlepiej działalność związków oceniają wyborcy PiS, wyborcy SLD są natomiast w tej sprawie podzieleni. To odwrotnie niż na Zachodzie, gdzie związki zazwyczaj sprzyjały lewicy.

Płaca minimalna wzrośnie... minimalnie

"Bunga bunga po rzeszowsku" - czytamy z kolei na pierwszej stronie "Faktu". Tabloid kontynuuje temat afery z udziałem marszałka Podkarpacia Mirosława Karapyty. Porównuje spotkania w mieszkaniu służbowym lokalnego polityka do organizowanych przez Silvio Berlusconiego i przygląda się kolejnym szczegółom jego badanej przez prokuraturę działalności.

"Płaca minimalna będzie tylko 80 złotych wyższa" - donosi z kolei "Fakt" na swojej siódmej stronie. Właśnie o tyle minimalna pensja ma wzrosnąć w przyszłym roku. Zdaniem wiceministra pracy Jacka Męciny jej wzrost nie może być większy, biorąc pod uwagę trwający kryzys. W tym roku płaca minimalna została podniesiona o 100 zł do 1600 zł brutto.

Tabloid pisze także w swoim czwartkowym wydaniu m.in. o tajnym obiedzie wiceministra transportu Tadeusza Jarmuziewicza, o którym obszernie informowała reporterka RMF FM oraz o losach Polek chorujących na raka.