"Są już na ukończeniu propozycje przygotowywane przez ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, dotyczące sposobów walki z pijanymi kierowcami. Mam nadzieję, że propozycje te, złożone w jedną ustawę, wkrótce zostaną przedstawione" - zapewnia rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, odpowiadając na pytania słuchaczy RMF FM. "Sądzę, że alkotesty zostaną" - mówi pytana, czy jest możliwa zmiana propozycji wyjściowej, przedstawionej po wypadku w Kamieniu Pomorskim. Ta zakłada obowiązek posiadania w samochodzie alkomatu. Z kolei odpowiadając na pytanie, kiedy będą odmrożone podwyżki w budżetówce odpowiada: "Chyba nieprędko".

Otylia ma szansę, a tym bardziej Wenta!

Otylia Jędrzejczak, a tym bardziej pan Wenta, mają potencjał bycia dobrymi europarlamentarzystami. Gdzieś muszą zadebiutować. Wiele osób, które teraz są znanymi politykami, uczyło się bycia politykiem, a teraz są świetni - mówi pytana o obietnice premiera, że na listach PO nie będzie celebrytów. Sportowcy są waleczni, konsekwentni, odporni na stresy. Dobrze radzą sobie w polityce - zapewnia. Poza tym będą to weryfikować wyborcy - dodaje.

Jesteśmy bliscy ideału

W PO jesteśmy bliscy ideału, nawet bez ustawy - mówi pytana o to, kiedy powstanie zapowiadana ustawa suwakowa, zakładająca umieszczanie na listach wyborczych naprzemiennie kobiet i mężczyzn. Inne partie mają z tym problem, mają problem z pozyskaniem kobiet, przekonaniem ich. Mam nadzieję, że regulująca to ustawa będzie jeszcze w tej kadencji - mówi gość RMF FM. Minister Kidawa-Błońska zapewnia też, że cały czas trwają prace nad ratyfikacją Konwencji Przeciwko Przemocy w Rodzinie. Minister Kozłowska-Rajewicz zbiera opinie. Pilnuje ministrów - tłumaczy.

Od przyszłego roku poczujemy, że jest lepiej

Polska kolej jest bardzo zapóźniona w porównaniu z koleją w Europie. Jesteśmy teraz w trudnym momencie, ale od przyszłego roku wszyscy powinni poczuć, że na kolej zmieniło się na lepsze, że są lepsze i skuteczniejsze połączenia. I kiedy ta baza będzie gotowa, można myśleć o dalszym rozgałęzianiu linii kolejowej - tłumaczy słuchaczowi, który napisał: "dlaczego niszczy się kolej w Polsce ciągłymi oszczędnościami? Przecież te oszczędności robi się od 1989 roku i końca nie widać, a Polska w stosunku do innych państw unijnych najbardziej zredukowała sieć kolejową i nigdzie nie odnotowano tak drastycznego spadku pasażerów jak w Polsce..."

Rząd musi znaleźć rozwiązanie. Musi być wsparcie

"Znaleźliście pieniądze dla matek niepełnosprawnych dzieci, kiedy zajmiecie się opiekunami dorosłych osób niepełnosprawnych?" - pytają słuchacze RMF FM. Rozwiązania ustawowe trwają tak długo, bo zdajemy sobie sprawę, że osoby te także potrzebują pomocy. Rząd musi znaleźć rozwiązanie, te osoby muszą dostać wsparcie. Prace trwają, szukane są środki i rozwiązania prawne - zapewnia.

(abs)