Położone wśród pięknych lasów, założone ponad 800 lat temu, niespełna dziesięciotysięczne Olesno na Opolszczyźnie było Twoim Miastem w Faktach RMF FM. To jedno z najstarszych śląskich miast. Ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z epoki neolitu. O jego rozwoju zadecydowało położenie na bursztynowym szlaku znad Bałtyku na południe i na szlaku z Krakowa do Wrocławia. Dziś to urocza miejscowość, w której można znaleźć odpoczynek od codziennego zgiełku.

Położone wśród pięknych lasów, założone ponad 800 lat temu, niespełna dziesięciotysięczne Olesno na Opolszczyźnie było Twoim Miastem w Faktach RMF FM. To jedno z najstarszych śląskich miast. Ślady osadnictwa pochodzą jeszcze z epoki neolitu. O jego rozwoju zadecydowało położenie na bursztynowym szlaku znad Bałtyku na południe i na szlaku z Krakowa do Wrocławia. Dziś to urocza miejscowość, w której można znaleźć odpoczynek od codziennego zgiełku.
Zgodnie z Waszą decyzją, zawitaliśmy do Olesna /Jacek Skóra /RMF FM

Początki miasta

Początki miasta sięgają 1208 roku. Wrocławski książę Henryk Brodaty zlecił wówczas wybudowanie w tym miejscu zamku myśliwskiego. Pierwsze, oficjalne zapisy pojawiają się w 1226 roku w dokumencie przygotowanym przez biskupa wrocławskiego Wawrzyńca na polecenie opolskiego księcia Kazimierza I. Mowa w nim była o komorze celnej istniejącej w Oleśnie. Lokacji miasta w 1275 roku dokonał książę opolski Władysław I. Dokument jednak spłonął. Dopiero w 1450 roku, książę niemodlińsko - strzelecki Bernard nadał nowe prawa miejskie, potwierdzając wcześniejszy dokument.

Pradawna osada otoczona była gęstymi lasami, stąd prawdopodobnie pochodzi obecna nazwa miasta. "Olesno" wywodzi się od gęsto zalesionej okolicy lub olch, gęsto rosnących na bagniskach rozlewiska rzeki - Stobrawy. Jedna z legend spisanych przez dziejopisa Józefa Lompę mówi o tym, że książęta, którzy założyli miasto, patrząc na okolicę mieli powiedzieć - O leśno.

Rosenberg - Różana Góra - to z kolei niemiecka nazwa miasta, wywodząca się prawdopodobnie od krzewów dzikiej róży lub rozwijającego się tu kultu NMP Róży Duchownej - Rosa Mystika. Te dwie historie łączy herb Olesna. Na błękitnym polu widnieje na nim połowa piastowskiego, złotego orła, a na białym tle połowa czerwonej róży.

Zabytki Olesna

Zwiedzanie Olesna warto rozpocząć od serca miejscowości. Na Rynku znajdziemy wybudowany w latach 1820 - 1821 Ratusz. Powstał on w miejscu dawnej siedziby władz miasta, która została wzniesiona w 1640 roku, a spłonęła w 1722. To neoklasyczny budynek z sześciokolumnowym portykiem. Obecnie mieści się tu urząd stanu cywilnego.

Na Rynku warto także zwrócić uwagę na kolumnę Maryjną postawioną przez mieszczan oleskich nękanych przez wojny, żywioły i choroby oraz na posąg świętego Jana Nepomucena.

Kolejny przystanek to Oleskie Muzeum Regionalne, które mieści się w XVIII wiecznej, barokowej kamienicy. Znajdziemy je przy jednej z bocznych uliczek. Warto wejść do środka. Na wystawach prezentowane są wykopaliska archeologiczne z regionu, historia narodzin miasta i najnowsze dzieje. W muzeum zobaczymy najstarszy tekst źródłowy o Oleśnie z 1226 roku i kopię dokumentu lokacyjnego z 1450 roku. 

Barokowa róża Olesna

Półtora kilometra od centrum miasta stoi najcenniejszy skarb Olesna. Kościół odpustowy świętej Anny. Drewniana konstrukcja składa się z prostokątnego kościoła z 1518 roku i dobudowanych po 1668 roku pięciu kaplic i przejścia łączącego je z kościołem. To unikatowa perła drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Jego układ przypomina pięciopłatkową różę.

W pobliżu znajduje się cudowne źródełko, którego woda według mieszkańców ma lecznicze właściwości. To uroczysko zwane "Siedmioma źródłami". Z powstaniem tego miejsca związana jest legenda. W XVII wieku w czasie rozbudowy kościoła świętej Anny woda podtopiła okolicę. Zaczęły się tam zbierać żaby. Pewnego dnia woda wyschła, a żaby powędrowały w kierunku jednej z okolicznych miejscowości. Siedmiu cieśli ruszyło ich śladem w poszukiwaniu drewna do rozbudowy. W pewnym momencie, spod nóg każdego zaczęły tryskać źródła. Drzewa ścięto i tak powstało uroczysko.

Pieszo, rowerem czy konno

Olesno to także idealne miejsce dla osób, które szukają ucieczki od codziennego zgiełku. Lasy pokrywają aż 42 procent powierzchni gminy. W okolicy znajdziemy liczne stawy, w których w lecie można szukać ochłody, a w zimie cieszyć się z uroków jazdy na łyżwach. W jednym z okolicznych ośrodków, swoistą ciekawostkę stanowi samolot, który stanął na wyspie na jednym z zalewów. Nie brakuje także gospodarstw, w których nie tylko odpoczniemy, ale i skorzystamy z przejażdżek konnych.

Przez miasteczko przebiegają także liczne szlaki turystyczne: szlak budownictwa drewnianego, szlak Jeziorowskiego czy Józefa Lompy.

Jazzobranie

Od 2002 roku w Oleśnie organizowany jest festiwal Jazzobranie. Impreza przyciąga pasjonatów jazzu tradycyjnego, modern jazu i fusion z całego regionu. Tegoroczna edycja wydarzenia już 28 października. W Oleśnie pojawi się między innymi Ewa Bem.