Miasto znanej na całym świecie ceramiki. To tu zdaniem polskich urbanistów jest najpiękniejszy rynek w Polsce, a raz w roku spotykają się miłośnicy bluesa z całego kraju. Konwój Twojego Miasta w RMF FM i TVP INFO gościł w Bolesławcu na Dolnym Śląsku. Miejsce to zachwyca także przyrodą. Przez miasto płynie rzeka Bóbr, a okolice to przepiękne Bory Dolnośląskie.

Bolesławiec to jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Nazwa pochodzi od słowiańskiego imienia Bolesław i dosłownie oznacza bardzo sławny. Pierwsze wzmianki o tym 40-tysięcznym mieście pojawiły się w 1202 roku.

Intensywny rozwój przypadł na lata 20 i 30 XX wieku. Jednak w czasie II wojny światowej miasto zostało niemal w 35 procentach zniszczone. Po zakończeniu wojny szybko podjęto decyzję o odbudowie zniszczonych kamienic. Udało się także uruchomić zakłady ceramiczne. To właśnie z takich produktów Bolesławiec znany jest na całym świecie.

Ceramika w kolorze kobaltu

Najstarsze naczynie, jakie posiadamy w muzeum pochodzi z drugiej połowy XIII wieku. Jesteśmy przekonani, że to bolesławiecka ceramika, ponieważ ten eksponat znaleziono pod płytą rynku - mówi w rozmowie z naszym reporterem, Barbara Glinkowska, konserwator Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Tradycja bolesławieckiej ceramiki jest bardzo długa i wciąż kontynuowana. Produkty powstające w tym mieście znane są na całym świecie. Chętnie kupują je zarówno Amerykanie, jak i Japończycy. Cechą charakterystyczną kubków i talerzy z Bolesławca są stemplowane wzory i ozdoby w kolorze kobaltu.

Naczynia powstają ze specjalnej glinki. Później za pomocą wyciętych w gąbce stempli nanosi się farby. Później produkt trafia do pieca, by uzyskać swój finalny kształt. Odwiedzając Muzeum Ceramiki możemy obejrzeć ponad sześć tysięcy eksponatów obrazujących rozwój tej sztuki.

Raz w roku organizowane jest święto ceramiki, na którym można spotkać glinoludy.

Urbaniści docenili Rynek

Bolesławiecki Rynek zdaniem polskich urbanistów jest jednym z najpiękniejszych w kraju. Serce miasta - po tym, jak zostało w znacznym stopniu zniszczone - zostało całkowicie odbudowane. Dziś zachwycają zabytkowy ratusz i kolorowe kamienice otaczające Rynek z czterech stron. Tylko dwie z nich przetrwały II wojnę światową bez większych zniszczeń.

Zabytki na każdym kroku

W centrum miasta warto odwiedzić także pochodzący z XIII wieku kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i świętego Mikołaja. Góruje on nad bolesławiecką starówką. Znajdziemy tu również mury obronne z XIV i XV wieku. Dziś to ulubione miejsce spacerów mieszkańców Bolesławca. Miłośnicy niezwykłych budowli powinni odwiedzić obrzeża miasta. Nad rzeką Bóbr stoi wysoki na 26 metrów i długi na 490 metrów kamienny wiadukt kolejowy. Swoim wyglądem budowla przypomina akwedukt. Uznawany jest za jeden z najdłuższych tego typu konstrukcji kolejowych w Europie. Powstał w latach 1844 - 1846. Pociągi kursują po nim do dziś.

Miasto ciekawych ludzi

Bolesławiec to polska stolica bluesa. To tu organizowany jest w sierpniu festiwal, na którym spotykają się pasjonaci muzyki z całej Polski. Impreza organizowana jest od 1990 roku. Blues nad Bobrem to liczne koncerty gwiazd, ale także prezentacje początkujących muzyków i liczne warsztaty.

(mal)