"Jeśli nie jutro, to na pewno przyszły tydzień" - wtedy, jak mówił senator PiS Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki oficjalnie ogłosi zmiany w rządzie. Gość Porannej rozmowy w RMF FM potwierdził nieoficjalne ustalenia dziennikarzy RMF FM, że Jarosław Gowin będzie jednym z czterech wicepremierów, obejmie tekę ministra rozwoju, pracy – i jak mówił Karczewski – być może turystyki. "Jest to stanowisko polityczne. Pan minister Gowin jest niezwykle doświadczonym politykiem i poradzi sobie w każdym ministerstwie" – stwierdził senator Karczewski.

Co z Jadwigą Emilewicz? "Jest wartością dodaną w naszym środowisku politycznym" - stwierdził polityk Prawa i Sprawiedliwości - "Na pewno będzie jeszcze sprawowała wiele ważnych funkcji w przyszłości".

Szefem resortu łączącego edukację i szkolnictwo wyższe ma być Przemysław Czarnek? "Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć" - oświadczył gość Roberta Mazurka.  

Zarażony koronawirusem b. minister czuje się "świetnie"

"Czuje się świetnie, nie ma żadnych objawów" - tak o samopoczuciu zarażonego koronawirusem byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego mówił nasz gość.

Stanisław Karczewski przyznał także, że zaszczepił się na grypę, a szczepionkę kupił w aptece w Nowym Mieście nad Pilicą. "Zrobiłem to we wrześniu" - oświadczył i jak zapewniał, szczepionkę kupił bez żadnych znajomości. "Szczepię się i będę się szczepił" - stwierdził polityk z medycznym wykształceniem. 


Karczewski mówił też u nas, że będzie przekonywał senatorów PiS, by poparli nowelę o ochronie zwierząt w takiej formie, w jakiej uzyskała konsensus w Sejmie. "Podejrzewam, że ponad 40 senatorów jest za tą ustawą w brzmieniu, jaki uzyskała ona w Sejmie" - dodał.

B. marszałek Senatu zaznaczył, że nowelą ustawy o ochronie zwierząt Senat zajmie się na posiedzeniu 13 października. 

(...)

Robert Mazurek: Na początku trudne pytanie - proszę o rozszyfrowanie skrótu PKP.

Stanisław Karczewski: PKP - prezydium komitetu politycznego, wczoraj się odbyło to spotkanie.

Najściślejsze władze PiS.

Tak. Tak to jest. Dziś będziemy mieli radę koalicyjną, w skład rady koalicyjnej z kolei wchodzi PKP. Plus po 2-3 przedstawicieli.

PKS.

Przedstawicieli mniejszych koalicjantów.

Dobrze, w takim razie wiemy już, co to jest PKP. Wiemy, że się zebrało. Wiemy też nawet, jakie zmiany w rządzie będzie proponował, prawdopodobnie ogłosi je jutro - jak słyszałem - premier Morawiecki.

Tutaj mamy takich dokładnych informacji, dlatego że wczoraj w pańskim programie pan minister Michał Dworczyk mówił... Dzisiaj są jego imieniny chyba, także wszystkiego najlepszego wszystkim Michałom, Rafałom, Gabrielom.

Jeżeli Michał Dworczyk wczoraj opowiedział, że w środę będą zmiany w rządzie, to rozumiem, że dlatego obraził się pan prezydent, bo tego z nim nie konsultowano i powiedział, że w takim razie w tym tygodniu zarobiony jest i w związku z tym w przyszłym.

Każdy z nas przecież wypełnia sobie kalendarz z pewnym wyprzedzeniem.

Czyli mam rację, dobrze.

Być może tak. Jeśli nie jutro, to na pewno przyszły tydzień. To mogę powiedzieć, na pewno przyszły tydzień, jeśli nie jutro.

Wiemy już, że będzie czterech wicepremierów. Do grona dwóch obecnych, czyli do Piotra Glińskiego i Jacka Sasina dojdzie Jarosław Gowin, który wraca do rządu, chociaż na inne stanowisko. Jarosław Gowin wedle tego, co wiemy, będzie ministrem rozwoju oraz obejmie fragment resortu pracy i rodziny...

Nie, pracę. Turystykę jeszcze, tak.

I turystyka.

Najprawdopodobniej. Dziś będziemy jeszcze mieli spotkanie, które będzie szlifowało nasze ustalenia.

Będzie też wicepremier nadzorujący Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i MON, czyli Jarosław Kaczyński, prawda?

Wszystko na to wskazuje, że ma pan rację. Jutro albo w przyszłym tygodniu pan premier Mateusz Morawiecki ogłosi już bardzo precyzyjnie skład nowego rządu.

To ci, którzy jeszcze tego nie wiedzą, niech się dowiedzą, że nowym ministrem edukacji, a właśnie nowy minister dwóch resortów - edukacji połączonego z resortem nauki i szkolnictwa wyższego będzie Przemysław Czarnek. Prawda?

Nie mogę ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. Wczoraj mieliśmy spotkanie, na którym bardzo dużo ustaliliśmy - ja nie mogę panu ani państwu przekazać tych informacji.

Wystarczy, że ja przekażę.

Nie, pan premier, tak jak mówię, jutro albo w przyszłym tygodniu na początku przyszłego tygodnia...

Czy Grzegorz Puda to dobry kandydat na ministra rolnictwa? Obecny minister funduszy regionalnych?

Panie redaktorze, PiS ma bardzo dużo dobrych kandydatów na wiele stanowisk.

Potwierdza pan, że Grzegorz Puda będzie ministrem rolnictwa?

Byłem na tym spotkaniu, nie przekażę informacji.

A, przespał pan.

(śmiech) Nie, nie przespałem. Brałem udział, czynny udział.

Będzie dwóch nowych ministrów, czyli Grzegorz Puda oraz Przemysław Czarnek. Wraca do rządu...

Pan premier Mateusz Morawiecki jutro albo na początku przyszłego tygodnia ogłosi kształt i skład nowego rządu.

Czy Zbigniew Ziobro ma moralne prawo do zasiadania w rządzie?

A dlaczego nie? Jest naszym koalicjantem.

Dlatego że "człowiek, który ma spojrzenie tak życzliwe dla okrucieństwa nie powinien być ministrem, zwłaszcza ministrem sprawiedliwości". Cytuję wybitnego polityka PiS, prawą rękę Jarosława Kaczyńskiego - Marka Suskiego.

Tak. Słyszałem to zdanie wypowiedziane u pana redaktora.

Czy w związku z tym pan podziela to, że Zbigniew Ziobro nie ma moralnego prawa do zasiadania w rządzie, bo wspiera okrucieństwo wobec zwierząt?

Ja mogę tylko powiedzieć, tyle, że na pewno pan minister Zbigniew Ziobro nie wspiera okrucieństwa w stosunku do zwierząt. Jestem przekonany.

Proszę to załatwić z Markiem Suskim.

Dobrze. Wczoraj rozmawiałem z panem ministrem, panem ministrem Markiem Suskim. Rozmawialiśmy o naszych problemach.

Czy Zbigniew Ziobro ma moralne prawo do zasiadania w rządzie?

Jestem absolutnie przekonany, że stosunek do zwierząt pana ministra Zbigniewa Ziobro jest podobny do mojego, a być może takie samo. Uwielbiam zwierzęta, uwielbiam, mam dwa psy jak pan wie...

Nie wiem.

A, to przekazuję.

Teraz już wiem. Panie marszałku, pan pozwoli, że w takim razie, skoro pan nie chce mówić, czy pan Zbigniew Ziobro ma moralne prawo - pan mówi, że jest taki jak pan, ale nie wiem, czy w związku z tym pan ma moralne prawo do zasiadania w rządzie.

Mamy moralne prawo do zasiadania w rządzie.

To może pan zarekomenduje nam wszystkim Jarosława Gowina. Na stanowisko ministra rozwoju. To będzie trzeci resort u trzeciego premiera, który będzie obejmował Jarosław Gowin.

Jest to stanowisko polityczne i pan minister, premier Jarosław Gowin jest niezwykle doświadczonym politykiem i poradzi sobie w każdym ministerstwie i również w tym ministerstwie. Ale to mówię z pełnym przekonaniem. Dlatego, że jesteśmy politykami, panie redaktorze.

My? Nie.

Ja mówię o naszym środowisku. Ja jestem politykiem. A politycy powinni sobie radzić i radzą sobie dobrze. Doświadczeni politycy.

A czy w polityce powinno się nagradzać zdradę czy raczej lojalność?

Lojalność, ale...

To niech mi pan wytłumaczy, dlaczego Jadwiga Emilewicz z rządu musi odejść, chociaż głosowała tak jak Prawo i Sprawiedliwość nie tylko teraz przy ustawie o ochronie zwierząt, ale wcześniej w maju, również wspierała was. A Jarosław Gowin w maju wywołał kryzys, który no... o mało to wszystko się nie wywróciło, prawda?

Jadwiga Emilewicz jest wartością dodaną w naszym środowisku.

Dlatego ją odjęliśmy z rządu...

Na pewno jeszcze będzie sprawowała wiele ważnych, odpowiedzialnych funkcji w przyszłości.

Może pan powiedzieć, dlaczego w takim razie wspieracie tych, którzy was zdradzili?

Ale nie tak. To nie jest kwestia wspierania. To nie jest kwestia nagradzania. To nie jest kwestia ocenna. Tylko kwestia porozumiewania się. Porozumiewamy się z naszymi koalicjantami.

W drugiej części rozmowy porozmawiamy oczywiście o koronawirusie, ludzie bardzo się boją, a wiadomość o tym, że zarażony jest również Łukasz Szumowski - myślę, że tylko taki strach może potęgować.

Ale mogę powiedzieć, że wczoraj rozmawiałem z panem ministrem Łukaszem Szumowskim. Czuje się świetnie, nie ma żadnych objawów, przechodzi jak większość osób zakażonych wirusem, bezobjawowo.

Skąd pan wziął szczepionkę na grypę?

Z apteki.

Z której?

W Nowym Mieście nad Pilicą. Pan zna Nowe Miasto. Z apteki pani magister Dziurowicz. Zadzwoniłem do niej. Nie miała szczepionki. Powiedziała, że za kilka dni będzie miała.

Pan mieszka w Przytyku, prawda?

Mieszkam.

Tam są dwie apteki. Nie mógłby pan tam kupić szczepionki.

A nie pytałem się tam.

A my spytaliśmy i wiemy, że w jednej jest kolejka na 14 osób, nie żadnych szczepionek, ale w drugiej za to nie ma żadnych szczepionek, ale kolejka za to jest na 50 osób.

Panie redaktorze, to bym się zapisał i tam czekał cierpliwie. Ja zrobiłem to nieco wcześniej, bo zrobiłem to we wrześniu.

Załatwił pan to po znajomości?

Żadnych znajomości. Od ponad 15 lat się szczepię bez znajomości, robię to cyklicznie, robię to zawsze we wrześniu. Szczepię się i będę się szczepił. Zapłaciłem 42 złote.

Poprawki senatorów Prawa i Sprawiedliwości do ustawy o ochronie zwierząt. Czy te poprawki przejdą? To są poprawki, które w zasadzie chcą wywalić tę ustawę w kosmos.

Jeżeli chcą wywalić - nie znam szczegółów, nie znam szczegółowo treści...

Czy one były ustalone z PiS?

Ja nie brałem udziału w ustaleniach i sądzę, że nie mają poparcia politycznego.Opracowanie: