Krotoszyn w Wielkopolsce był dziś Twoim Miastem w Faktach RMF FM! Tak zdecydowaliście, głosując na RMF 24. Pokazaliśmy Wam największe ciekawostki z tej okolicy.

Krotoszyn to polska stolica… sumo. Tu powstał i działa pierwszy klub sumo. Tu odbywały się zawody sumo, na które przyjeżdżali też Azjaci. Wicemistrzem świata jest obecnie Aron Rozum, oczywiście krotoszynianin, który ten tytuł wywalczył kilka tygodni temu.

Zawody sumo odbywały się także na rynku w Krotoszynie. Ten plac nie ustępuje wielkością największym polskim rynkom. Cisną się przy nim kamieniczki, a nad rynkiem majestatycznie króluje ratusz.

Skarby kryją podkrotoszyńskie lasy. Rosną tu między innymi dęby o tak specyficznej budowie, wiążącej się z trudnymi warunkami, że drewno z tych drzew osiąga zawrotną cenę i przyjeżdżają po nie kupcy z całej Europy. Wśród drzew z kolei kilka lat temu odkryto kurhany - prace archeologów wykazały, że pochodzą sprzed 3 tys. lat! Jest ich ok. 120.

Kurhany nie są jednak jeszcze tak powszechnie znane jak wędzonka krotoszyńska - nazwa tej wędliny została zastrzeżona przez unijnych urzędników. Jest jedną z najczęściej używanych wędlin do zapiekanek. Wyśmienicie smakuje też na kanapkach. W mieście został tylko jeden producent tej wędzonki, ale wytwarza ją wiele pozakrotoszyńskich firm.

Największym świętem Krotoszyna jest KrotoFest - Festiwal Aktywnych Sąsiadów. Raz w roku w miejskim parku spotyka się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, kilkudziesięciu przedsiębiorców i artyści, żeby zaprezentować mieszkańcom Krotoszyna swój całoroczny dorobek i swoje pasje. W tym roku mieszkańcy Krotoszyna uznali, że najciekawsze pomysły sąsiedzkie to wspólne śpiewanie na cele charytatywne, biesiada pokoleń, łącząca starszych i młodszych oraz organizacja czasu wolnego dzieciom w czasie wakacji.

(mpw)